PARTNER PORTALU
  • BGK

Do końca czerwca gminy czekają na ławników

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    13 czerwca 2011 - 06:55
Do końca czerwca gminy czekają na ławników

Tegoroczny nabór ławników odbędzie się na podstawie znowelizowanych przepisów ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Nowe regulacje zaczną obowiązywać już od 14 czerwca.
Wybory ławników przeprowadzają rady gmin. Mają na to czas do końca października. Wcześnie, bo już 30 czerwca, mija termin zgłaszania kandydatów, którzy wraz z sędziami zawodowymi będą orzekać w sądach – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Gminy nie wiedzą, jak wybierać ławników

Zgodnie z nowymi przepisami kandydatów na ławników będą mogli tak jak obecnie zgłaszać radom gmin prezesi właściwych sądów, stowarzyszenia, inne organizacje społeczne i zawodowe, zarejestrowane na podstawie przepisów prawa, z wyłączeniem partii politycznych. Uprawnienie to będzie również miało co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie gminy dokonującej wyboru (dotychczas jest to grupa 25 obywateli).

Według nowych przepisów ławnikiem nie zostanie nie tylko radny gminy, ale także samorządowiec zasiadający w radzie powiatu czy sejmiku województwa. Dodatkowo nowelizacja wprowadziła możliwość zgłoszenia kandydata na ławnika nie tylko spośród osób zamieszkujących lub pracujących na terenie danej gminie, ale również tej, która prowadzi działalność gospodarczą w miejscu kandydowania.

Nowe przepisy podnoszą także wymogi dla chętnych do orzekania w sądach. Nie wystarczy tylko informacja z Krajowego Rejestru Karnego czy zaświadczenie lekarskie o odpowiednim stanie zdrowia do sprawowania funkcji w wymiarze sprawiedliwości.

Zmienią się również czynności, za które ławnik otrzyma wynagrodzenie. Obecnie takim osobom przysługuje rekompensata pieniężna za czynności wykonywane w sądzie. Przepis ten jednak wywołuje wiele wątpliwości.

Rozwiać je mają nowe przepisy, które wyliczają enumeratywnie czynności, których wykonanie przez ławnika będzie rodziło konieczność wypłaty wynagrodzenia. Zgodnie z nimi ławnik otrzyma pieniężną rekompensatę za czas wykonywania czynności w sądzie, którymi są: udział w rozprawie lub posiedzeniu, uczestnictwo w naradzie nad wyrokiem, sporządzenie uzasadnienia – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • zaśmażona, 2011-06-13 23:00:00

    Coś misie wydaje ze jest coraz wiecej ograniczeń.A moze sie mylę,prawdaż?Na forum też jakos kiepsko...