PARTNER PORTALU
  • BGK

Do publiczno-prywatnych inwestycji nie trzeba wielkiego kredytu

  • RAF    1 października 2009 - 16:13

Niemcy wymyślili nowatorskie finansowanie nawet największych projektów PPP. Nie trzeba kredytu… I można to zastosować w Polsce.
Głównym sposobem finansowania realizacji przedsięwzięć w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w Niemczech wcale nie jest kredyt. Nasi zachodni sąsiedzi stosują tzw. "umowy forfaitingu połączone ze zrzeczeniem się zarzutów i prawa potrącenia przez partnera publicznego".

Zdaniem Christiana Schnella partnera zarządzającego BSJP, Taylor Wessing z Warszawy forfaiting trzeba wypróbować także w Polsce. Tym bardziej, że teoretycznie taka konstrukcja finansowania jest możliwa nawet przy obowiązujących u nas przepisach.

- W ramach powyższego modelu finansowania inwestycji spółka projektowa realizująca przedsięwzięcie nie zaciąga kredytu na jego realizację, a dokonuje w ramach umowy forfaitingu sprzedaży przysługującej jej od partnera publicznego wierzytelności, np. z tytułu wykonanych robót budowlanych i ceduje prawa do tych wierzytelności bez regresu na rzecz nabywcy wierzytelności, najczęściej banku.

W zamian nabywca wierzytelności dokonuje zapłaty ceny odpowiadającej wartości przysługującego spółce projektowej wynagrodzenia od podmiotu publicznego. Powyższa umowa forfaitingu połączona jest z oświadczeniem podmiotu publicznego, na mocy którego podmiot publiczny zrzeka się w stosunku do nabywcy wierzytelności przysługujących mu zarzutów oraz prawa potrącenia roszczeń wzajemnych. Wprowadzenie elementu zrzeczenia się przez podmiot publiczny zarzutów wynikających z umowy PPP uzasadnione jest możliwością uzyskania przy takiej strukturze korzystnych warunków finansowania forfaitingu wierzytelności, zbliżonych w ostatnich latach w Niemczech do warunków, na jakich udzielane są kredyty komunalne – tłumaczy Christian Schnell.

Przy takiej konstrukcji finansowania projektów PPP, wynagrodzenie, które podmiot publiczny płaci na rzecz spółki projektowej, dzieli się najczęściej na część odpowiadającą wartości nakładów na realizację inwestycji oraz na część odpowiadającą wynagrodzeniu za eksploatację i bieżące udostępnianie usług przez spółkę projektową. W ramach umowy forfaitingu ze zrzeczeniem się roszczenia dochodzi do sprzedaży i przelewu tej części wynagrodzenia należnej od podmiotu publicznego, która odpowiada wartości nakładów na realizację inwestycji. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.