PARTNER PORTALU
  • BGK

Dobrzeń Wielki i Dąbrowa chcą zmniejszenia miasta Opole

  • PAP/EM    31 marca 2017 - 14:52
Dobrzeń Wielki i Dąbrowa chcą zmniejszenia miasta Opole
Niektórzy przeciwnicy powiększenia Opola zapowiadają powrót do akcji protestacyjnych. (fot. pixabay)

Radni dwóch podopolskich gmin przyjęli uchwały, w których wnoszą do rządu o zmniejszenie terenu miasta Opole.
• Radni Dobrzenia Wielkiego i Dąbrowy domagają się zmniejszenia granic Opola o sołectwa, które odłączył od ich gminy 1 stycznia 2017 roku. W tej sprawie do wojewody wysłali swój wniosek.

• Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński wskazuje, że nie ma podstaw i potrzeb do podejmowania takiej decyzji.

• Według wyników konsultacji przeprowadzonych wśród mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki, blisko sto procent głosujących opowiedziało się za odzyskaniem sołectw przyłączonych do Opola.

W przyjętej jednomyślnie uchwale radni Dobrzenia Wielkiego chcą, aby rząd zmniejszył granice miasta Opole o sołectwa, które odłączył od ich gminy 1 stycznia 2017 roku. Podobną uchwałę przyjęła gmina Dąbrowa.

"Nasz wniosek ma wszechstronne uzasadnienie. Sam dokument ma dwadzieścia stron plus załączniki. Zgodnie z przepisami liczymy, że rząd uwzględni wolę mieszkańców i przywróci granice gminy Dobrzeń Wielki do stanu wcześniejszego. Dzisiaj nasz wniosek trafi na ręce wojewody opolskiego. Moi koledzy z pozostałych gmin okrojonych na rzecz Opola też mają taki zamiar" - powiedział wójt Dobrzenia Wlk. Henryk Wróbel.

W ubiegłym tygodniu pytanie o możliwość przywrócenia granic Opola do wcześniejszego stanu zadał w Sejmie opolski poseł PO Tomasz Kostuś. W odpowiedzi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński wskazał, że nie ma podstaw i potrzeb do podejmowania takiej decyzji.

Decyzja o powiększeniu Opola o kilkanaście sołectw z ościennych gmin zapadła na posiedzeniu rządu 19 lipca 2016 roku. Rozporządzenie wywołało serię protestów lokalnych społeczności, samorządowców, polityków i organizacji mniejszości narodowych. Swoje wątpliwości, co do trybu, w jakim podjęto decyzje, zgłosił Rzecznik Praw Obywatelskich. Największy opór wykazali mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki. Oprócz manifestacji i blokad dróg, kilkunastu przeciwników powiększenia Opola podjęło na początku 2017 roku strajk głodowy. Protest przerwano, gdy strony zgodziły się na mediacje, które zostały zerwane przez prezydenta miasta Opole. Powodem był udział członków komisji mediacyjnej ze strony Dobrzenia Wielkiego w "marszu dla samorządności" 19 marca.

Według wyników konsultacji przeprowadzonych wśród mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki, blisko sto procent głosujących opowiedziało się za odzyskaniem sołectw przyłączonych do Opola. Niezależnie od działań prawnych, część przeciwników "Dużego Opola" zapowiedziała powrót do akcji protestacyjnych. Dzisiaj od godziny 16 do 18 planowana jest blokada ronda na obwodnicy miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.