PARTNER PORTALU
  • BGK

Dobrzeń Wielki, Komprachcice i Dąbrowa podliczyły straty po przyłączeniu do Opola

  • MN    30 czerwca 2017 - 14:04
Dobrzeń Wielki, Komprachcice i Dąbrowa podliczyły straty po przyłączeniu do Opola
Gminy nie chcą się pogodzić z przyłączeniem części sołectw do Opola. (fot. dobrzenwielki.pl)

Dobrzeń Wielki, Dąbrowa i Komprachcice, czyli gminy, których część terenów od 2017 r. włączono do Opola, wyliczyły straty poniesione z tego tytułu.
• 69 mln zł wynosi majątek sołectw Dobrzenia Wielkiego utraconych na rzecz Opola. Majątek przyłączonych terenów gmin Dąbrowa i Komprachcice wyniósł w obu przypadkach po 20 mln zł.

• Radni trzech gmin wciąż liczą na przywrócenie starych granic i zyskują poparcie innych miast.

• Rada miasta w Opolu odrzuciła jednak wniosek dotyczący zmiany granic w sprawie Dobrzenia Wielkiego, a niebawem zajmie się powołaniem nowych dzielnic w Opolu.

Na Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego w Opolu przedstawiono aktualne dane o stratach poniesionych przez podopolskie gminy Dobrzeń Wielki, Dąbrowa i Komprachcice w wyniku przyłączenia części ich terenów do Opola.

Dobrzeń Wielki o 60 proc. biedniejszy

Liczba mieszkańców Dobrzenia Wielkiego z początkiem 2017 r. – czyli po przejęciu przez Opole części sołectw – zmniejszyła się o około 5 200 osób (z 14 552 osób według danych GUS na dzień 31 grudnia 2015 r.). Tak wynika z uchwały Rady Gminy Dobrzeń Wielki z dnia 27 kwietnia 2017 r.  w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej.

Według Ewidencji Środków Trwałych Gminy Dobrzeń Wielki od 1 stycznia 2017 r. na terenie sołectw utraconych na rzecz Opola znalazł się majątek będący własnością gminy Dobrzeń Wielki o wartości księgowej brutto 69 mln zł, na który składała się sieć kanalizacyjna, sieć wodociągowa, grunty, budynki, pozostałe środki trwałe i drogi.

W skierowanym do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Opolu piśmie wójta Dobrzenia Wielkiego i przewodniczącego rady gminy z 1 lutego 2017 r. czytamy, że zmiana granic gminy objawiła się spadkiem jej dochodów o 60 proc.

Według informacji od skarbnik Dobrzenia Wielkiego suma utraconych dochodów budżetu gminy wynosi około 42 mln zł.

Dąbrowa i Komprachcice też liczą straty

Z informacji od wójta Dąbrowy wynika, że liczba mieszkańców tej gminy 1 stycznia 2017 r. zmniejszyła się o 1 473 osób (z 9 621 osób według rejestru USC na 31 grudnia 2015 r.).

Według Ewidencji Środków Trwałych Gminy Dąbrowa od dnia 1 stycznia 2017 r. na terenie utraconych na rzecz Opola sołectw znalazł się majątek o wartości księgowej brutto 20 mln zł, (sieć kanalizacyjna, sieć wodociągowa, grunty, budynki, pozostałe środki trwałe i drogi).

Z kolei gmina Komprachcice - według informacji skarbnika – utraciła 2 504 mieszkańców (z 11 111 osób według GUS na dzień 31 grudnia 2015 r.).

Według Ewidencji Środków Trwałych Gminy Komprachcice od dnia 1 stycznia 2017 r. na terenie utraconych na rzecz Opola sołectw znalazł się majątek o wartości księgowej brutto 20,6 mln zł. Rada gminy w uchwale z grudnia 2016 r. dotyczącej wieloletniej prognozy finansowej napisała, że nie są planowane żadne nowe inwestycje ze względu na trudność w określeniu faktycznych dochodów i wydatków gminy.

Przywrócenie granic coraz mniej realne

Radni gmin Dobrzeń Wielki, Dąbrowa i Komprachcice podjęli uchwały dotyczące przywrócenia granic wymienionych gmin do stanu sprzed 1 stycznia 2017 r. W ostatnim czasie uchwały te zyskały poparcie radnych Siemianowic Śląskich (woj. śląskie), Tarnowa Podgórnego (woj. wielkopolskie), Siechnic (woj. dolnośląskim), Ryjewa (woj. pomorskim) i Kętrzyna (woj. warmińsko-mazurskie).

Na sesji Rady Miasta Opole w czwartek (29 czerwca) pojawiła się uchwała, która powstała na wniosek mieszkańców Opola, którzy chcieli powrotu części terenu do gminy Dobrzeń Wielki. W Opolu miałaby pozostać elektrownia wraz z terenami łączącymi ją z miastem Opole. Do Dobrzenia Wielkiego wróciłyby tereny wokół elektrowni, na których także działają firmy.

Uchwała została jednak odrzucona ze względu na błędy formalne. Co więcej, już na najbliższej sesji Rady Miasta Opole, która odbędzie się 6 lipca, radni podejmą szereg uchwał o powołaniu nowych dzielnic w mieście, co dodatkowo scementuje nowe odziały terytorialne Opola. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.