PARTNER PORTALU
  • BGK

Dobrzyca będzie miastem

  • PAP    31 lipca 2013 - 17:03
Dobrzyca będzie miastem

- Położona w południowo-wschodniej części Wielkopolski Dobrzyca, otrzyma od nowego roku status miasta - poinformował w środę rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Ministrów.
Między 1440 a 1934 rokiem Dobrzyca miała prawa miejskie, ale straciła je m.in. z powodu zbyt małej liczby mieszkańców. Obecnie znalazła się w gronie sześciu miejscowości, które od początku 2014 roku będą miastami.

Rzecznik poinformował, że z inicjatywą zmiany statusu miejscowości wystąpiły: Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej i Bractwo Strzeleckie p.w. św. Tekli w Dobrzycy.

Czytaj też: Nowe granice i nowe miasta

"Wniosek Rady Gminy w Dobrzycy o nadanie wsi Dobrzyca statusu miasta poparł wojewoda wielkopolski Piotr Florek. Swoją decyzję wojewoda argumentował uwarunkowaniami historycznymi oraz gospodarczo-administracyjnymi miejscowości" - podał Stube.

Pierwsza wzmianka o Dobrzycy pochodzi z 1327 r. Od XV wieku miejscowość stanowi ważny ośrodek handlowy i komunikacyjny regionu. Prawa miejskie nadał jej 16 maja 1440 roku król Władysław Warneńczyk. Utraciła je w 1934 roku, w związku z reformą administracyjną przeprowadzoną w okresie międzywojennym.

Obecnie wieś liczy ponad 3 tys. mieszkańców i stanowi centrum gospodarczo-administracyjne gminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Gogle, 2013-07-31 18:56:47

    Po co nam to ? Miasto to większe podatki.