PARTNER PORTALU
 • BGK

Dochody samorządów: chcą przywrócenia części rekompensującej subwencji ogólnej

 • Bartosz Dyląg    22 lipca 2015 - 16:14
Dochody samorządów: chcą przywrócenia części rekompensującej subwencji ogólnej

W trakcie lipcowego posiedzenia Komisji Wspólnej samorządowcy zaproponowali przywrócenie części rekompensującej subwencji ogólnej. Fot. MAC

Samorządowcy: systematycznie maleją nam dochody, a nie zmieniają się zadania. Przygotowaliśmy wobec tego projekt, w którym proponujemy przywrócenie części rekompensującej subwencji ogólnej.
W kampanii wyborczej pojawiają się postulaty dotyczące zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego chcą ustalenia sposobu rekompensaty zmniejszenia wpływów z podatku PIT, które byłoby następstwem takiego rozwiązania.

- To bardzo poważna kwestia. Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że utraty dochodów po stronie samorządu terytorialnego w wyniku takiego rozwiązania mogą sięgać 20-30 proc. Jest to kwota szacowana na 8,7 mld zł – zauważa Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

Przywrócić część rekompensującą subwencji ogólnej

Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich przypomina, że w polskim systemie prawnym, konkretnie w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, było rozwiązanie, które wprowadzało zasadę rekompensowania ubytków w dochodach własnych samorządu, wynikających ze zmian w przepisach prawa.

Zasada ta obowiązywała w ustawie do końca 2003 roku. W nowej, obecnie obowiązującej ustawie, zasada została wykreślona w związku z tym, że wszystkie wcześniejsze rekompensaty włączono do systemu dochodów jednostek samorządu terytorialnego.

- To rozwiązanie nie budziło wątpliwości samorządowców, bo utracone pieniądze otrzymali, chociaż w inny sposób niż wcześniej. Natomiast wykreślenie samej zasady spowodowało, że w ostatnich latach parlament jest bardzo aktywny w zaspokajaniu potrzeb różnych lobby kosztem jednostek samorządu terytorialnego – uważa Andrzej Porawski.

Zdaniem Porawskiego przykładem mogą być liczne zwolnienia z podatku od nieruchomości. Ministerstwo Finansów w 2010 roku opublikowało własne szacunki, z których wynikało, że cztery podstawowe ulgi w podatku od nieruchomości to 4 mld zł rocznie (a ulg tych jest kilkadziesiąt). Podobnie uchwalone w latach 2006-2007 zmiany w podatku PIT, które weszły w życie w latach 2008-2009. Według obliczeń ministra finansów spowodowały one w roku 2009 straty w wysokości 6,8 mld zł.

- Chcę przypomnieć, że budżet centralny zrekompensował sobie ubytki po swojej stronie zwiększając VAT, składkę rentowną i wprowadzając podatek od kopalin. Po stronie samorządowej nie dość, że nie wprowadzono żadnej rekompensaty, to jeszcze wspomniane podwyżki zwiększyły koszty JST – analizuje Andrzej Porawski.

W opinii Andrzeja Porawskiego w tej chwili mamy kilka kolejnych inicjatyw poselskich, które zmieniają definicję budowli. Skutkują one zmniejszeniem podatku od nieruchomości.

- Widać więc, że systematycznie maleją nam dochody, a nie zmieniają się zadania. Przygotowaliśmy wobec tego projekt, w którym proponujemy przywrócenie części rekompensującej subwencji ogólnej, obejmującej dochody utracone w wyniku zmian w ustawach dotyczących dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego – wyjaśnia przedstawiciel Związku Miast Polskich.

Jego zdaniem tylko takie rozwiązanie spowoduje, że parlament wprowadzając kolejną ulgą uszczuplającą dochody samorządów, będzie musiał się każdorazowo zastanowić nad sposobem jej zrekompensowania.

Ministerstwo Finansów gotowe do rozmów o rekompensatach

Zdzisława Wasążnik, dyrektor Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego Ministerstwa Finansów przypomina, że samorządy na zmianach przepisów nie tylko traciły. Przykładowo w okresie wprowadzania zmian w podatku dochodowym od osób fizycznych, likwidowane były również ulgi ustawowe.

- Przedstawialiśmy wyliczenia, ile z tego tytułu jednostki samorządu terytorialnego uzyskały dodatkowych dochodów. Było to związane m.in. z likwidacją ulgi remontowej – twierdzi Zdzisława Wasążnik.

Jej zdaniem w okresie, o którym mówią samorządowcy, były przekazywane dotacje na finansowanie zadań własnych.

- Subwencja rekompensująca funkcjonowała rzeczywiście do 2003 roku, była ona ściśle związana z wprowadzonymi ulgami ustawowymi. Nie było więc subwencji, która rekompensowałaby wszystkie skutki ulg i zwolnień ustawowych – przypomina Wasążnik.

Wasążnik dodaje, że resort finansów pracuje nad zmianami w systemie korekcyjno-wyrównawczym JST, które obejmą gminy, powiaty i województwa. Ma on wyrównywać dochody samorządów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • wyborca ostateczny, 2015-07-23 09:02:59

  Samorządy dostały ogromny majątek komunalny ( żadne samorzady w Europie tak nie mają), dostają dotacje i subwencje i co z tym zrobiły żeo ciagle mało? Woda i ściekami wraz ze śmieciami najdroższe w Europie, mieszkań tanich komunalnych brak ( czyszczenie kamienic w Poznaniu) jedynie co dobrze się ma ...to Tłuste koty co za 6 tys nie robią. Majątek rozprzedali, przesiębiorstwa komunalne oddali w obce ręce w potworzyli pokraczne spółki dla pociotków z bardzo drogi usługami. A ciągle mało i mało kasy. Wybudujcie sobie jeszcze jeden aqwapark lub stadion to wam ulzy. Po jesieni samorzady do całkowitej reorganizacji.  rozwiń
 • jedna z okradzionych, 2015-07-22 19:46:13

  Do jedna z okradanych: mam wrazenie jakbyscie POmylency spieszyli sie z "dzialanie" bo wiecie , ze gruntu juz pod nogami niemacie , a przypisywac bedziecie to co teraz spieprzycie PiS-owi, ktory raczej pewne, bedzie wybrany do pracy w Polsce! nieladnie..... nie kopie sie dolkow pod innymi..., malo wam bylo podcinania nog tej partii?  rozwiń
 • jedna z okradanych, 2015-07-22 19:42:43

  proponuje raczej samorzady do likwidacji - przestancie praktykowac na ludziach!!! - zobaczcie co dostaliscie od Jaruzelskiego , a co macie dzisiaj to znaczy my Polacy! przyglupki nie powinny tworzyc systemow nowych jak nawet na starych sie nie znaja! nie chcemy wyladowac jak Grecja!