PARTNER PORTALU
  • BGK

Dochody z podatków: Przepaść pomiędzy najbogatszym a najbiedniejszym województwem

  • bad    9 listopada 2017 - 19:01
Dochody z podatków: Przepaść pomiędzy najbogatszym a najbiedniejszym województwem
Nominalne dochody do dyspozycji brutto w sektorze gospodarstw domowych na jednego mieszkańca według województw w 2014 r. (źródło: GUS)

Mazowsze, Wielkopolska i Dolny Śląsk to najbogatsze regiony kraju pod względem wpływów z podatków per capita. Najbiedniejsze są województwo świętokrzyskie, Lubelszczyzna i Podlasie – wynika z informacji Ministerstwa Finansów.
Wskaźniki na temat dochodów z podatków per capita umożliwiają obliczenie janosikowego na 2018 r. Podstawę wyliczeń stanowią dane o dochodach podatkowych za 2016 r. W przypadku województw są to dochody z udziałów w CIT i PIT.

Z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) do kasy regionu trafia 1,6 proc. Wysokość udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) od podatników zamieszkałych na obszarze województwa wynosi 14,75 proc.

Przepaść pomiędzy najbogatszymi a najbiedniejszymi

Przeciętne dochody podatkowe we wszystkich województwach wynoszą 159,41 zł.

Rozbieżności w dochodach województw są bardzo duże. Dochody najbogatszego województwa są ponad czterokrotnie wyższe niż najbiedniejszego. W przeliczeniu na jednego mieszkańca wahają się od 75,46 zł w woj. świętokrzyskim do 324,90 zł w woj. mazowieckim.

Czytaj też: Oto najbogatsze i najbiedniejsze powiaty Polski

W drugim pod tym względem województwie wielkopolskim wpływy z podatków przyniosły 188,57 zł na jednego mieszkańca, w województwie dolnośląskim - 186,02 zł.

Najbiedniej prezentują się województwa: świętokrzyskie (75,46 zł wpływów podatkowych per capita), lubelskie (78,77 zł) oraz podlaskie (80,91 zł).

Najbogatsze i najbiedniejsze gminy

Rekordzistą pod względem dochodów podatkowych per capita jest gmina wiejska Kleszczów. Na jednego mieszkańca przypada tam 31 962,75 zł, co jest efektem wysokich wpływów z podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej.

Najbiedniejszą gminą okazały się Przytuły w woj. podlaskim, gdzie podatki przyniosły 390,29 zł na głowę mieszkańca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Rzeszowianin, 2017-11-10 12:13:55

    Coś mi się tu nie zgadza. Z mapki by wynikało, że najbiedniejsze jest Podkarpackie, a w tekście nie ma na ten temat ani słowa.