PARTNER PORTALU
  • BGK

Dodatkowe dochody dla JST? W Sejmie ważny projekt

  • bad/PAP    24 listopada 2015 - 15:39
Dodatkowe dochody dla JST? W Sejmie ważny projekt
Do Sejmu nowej kadencji trafi pierwszy projekt obywatelski. Fot. Sejm

Obywatelskim projektem zmian w przepisach, który ma podreperować finanse samorządów, zajmie się Sejm na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu. Chodzi m.in. o zrekompensowanie ubytków w dochodach, jakie samorządy poniosły w wyniku zmian w podatku PIT.
"Nasz projekt zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego składa się z trzech części" - powiedział Andrzej Porawski, który będzie przedstawiał projekt w imieniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej na posiedzeniu Sejmu, a jednocześnie pełni rolę sekretarza strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz dyrektora Biura Związku Miast Polskich.

Jak mówił, pierwsza część projektu dotyczy zrekompensowania ubytków w dochodach samorządów, które spowodowały zmiany w przepisach o PIT z lat 2007-2008. Projektowana nowelizacja zwiększa więc udziały gmin w podatku PIT z 39,34 do 48,78 proc., powiatów z 10,25 do 13,03 proc. a województw z 1,6 do 2,03 proc.

8 mld zł strat samorządów rocznie

Pomysłodawcy uzasadniają, że zmiany prawa w latach 2005-2011 spowodowały spadek dochodów własnych samorządów, a zarazem na samorządy nałożono nowe zadania lub rozszerzono zakres dotychczas realizowanych zadań bez odpowiednich zmian w ich dochodach. Według uzasadnienia skutki tych zmiany spowodowały łączny ubytek w dochodach gmin, powiatów i województw w wys. co najmniej 8 mld zł w skali roku, przy czym kwota ta obejmuje tylko te zmiany ustaw, których konsekwencje finansowe zostały oszacowane w ocenie skutków regulacji, zawartej w uzasadnieniu projektów ustaw, albo innych opracowaniach rządowych, a - jak uzasadniają autorzy - uchwalono też ustawy bez oceny skutków finansowych. Skutki te - według autorów - przekraczają 1 mld zł rocznie.

"Trzeba zaznaczyć, że rząd w ostatnim czasie zrekompensował ubytki, jakie powstały w wyniku zmian PIT w budżecie państwa. Jednak dla samorządów rekompensaty te (wzrost stawki podatku VAT, akcyzy do paliw, składki rentowej) oznaczają wzrost kosztów realizacji zadań, a więc dalsze pogorszenie dochodów jednostek samorządu terytorialnego. (...) Stan ten, który oznacza systemową nierównowagę w zdecentralizowanej części finansów publicznych, będzie się pogłębiał, co nie tylko zahamuje rozwój lokalny i regionalny, ale także zagrozi realizacji zadań własnych gmin, powiatów i województw" - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Druga część proponowanych zmian to wprowadzenie zasady rekompensowania samorządom zmian w systemie ich dochodów powodowanych przez zmiany w innych przepisach.

"Chodzi np. o to, że gdy wprowadza się zmiany w prawie budowlanym, które powodują zmniejszenie naszego podatku od nieruchomości, to trzeba to zrekompensować, bo my nie możemy sobie sami tego zrekompensować, bo nie mamy takich narzędzi" - opisywał Porawski. Jak podkreślił, zasada ta objęłaby również np. planowane zwiększenie kwoty wolnej od podatku.

"Wzrost kwoty wolnej uszczupliłby nasze dochody, więc gdyby chociaż ta zasada rekompensowania weszła w życie wcześniej, to bardzo by nas to uspokoiło. W tej chwili bardzo się martwimy tym, że kolejne zmniejszenie dochodów samorządów może mieć dla nas trudne do wyobrażenia skutki. Będziemy musieli rezygnować z kolejnych inwestycji i nasza działalność rozwojowa będzie się zmniejszać" - mówił Porawski.

Trzecia część projektowanej nowelizacji przewiduje wprowadzenie nowej, ekologicznej część subwencji ogólnej dla tych gmin, na terenie których występują prawnie chronione obiekty lub obszary o szczególnych walorach przyrodniczych, co ogranicza lokalne możliwości rozwojowe.×
KOMENTARZE (2)

  • wieloletni skarbnik, 2015-11-24 21:32:56

    Do sprawny samorząd 1.8: O czym ty piszesz? Jak nie masz pojęcia finansach to się nie wypowiadaj!!
  • sprawny samorząd 1.8, 2015-11-24 18:22:38

    Zdrowy rozsądek mówi, że projekt w pierwszym czytaniu pójdzie do kosza. I tak będzie. W ostatnim 10-leciu dochody własne gmin się się potroiły, ale ich zadania się nie potroiły. Zasiłek opiekuńczy dalej 153 zł, progi do pomocy społecznej prawie niezmienne, zamiast budować mieszkania komunalne to je... sprzedawano, zlikwidowano małe szkoły, skomercjalizowano gospodarkę wodno-ściekową, itp. Natomiast to co wzrosło to długi i dobrobyt tzw. "samorządowców". Samorząd wymaga radykalnej naprawy w celu przywrócenia go obywatelom. Samorząd musi współuczestniczyć w realizacji strategii i polityki państwa jako odpowiedzialny partner a nie jako biorca funduszy. To obywatele i wybrany przez nich Parlament decyduje o kształcie samorządów, jego celów i zadań do realizacji a nie udzielni książęta. Tzw. "samorządowcy" zapominają, że kształt samorządu można wolą obywateli jedną uchwaloną ustawą zmienić radykalnie i nieodwołalnie, zapominają oni również, iż wykonują służebna rolę w stosunku do społeczności samorządowej a nie tylko są egzekutorem podatków, opłat, wykonywania zarządzeń organów samorządowych.  rozwiń