PARTNER PORTALU
  • BGK

Dodatkowe dochody dla samorządów

  • PAP    17 lutego 2012 - 20:21
Dodatkowe dochody dla samorządów

Związek Miast Polskich chce zaproponować zwiększenie udziału samorządów w dochodach z podatku PIT, by wyrównać ich straty wynikające z realizacji ustaw uchwalonych w ostatnich latach - poinformował w piątek prezes związku Ryszard Grobelny.
Związek chce opracować obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach samorządów, który ma zwiększyć udział budżetów samorządów w podatku PIT. Według Grobelnego (zabierz głos/oceń prezydenta) po wprowadzeniu tych zmian do budżetów samorządów powinno wpłynąć o 6-10 miliardów złotych więcej niż dotychczas.

- Zmiany w ustawach, które wprowadzono w ciągu ostatnich kilku lat i które ograniczały nasze dochody, muszą być wyrównane. Samorządy przez jakiś czas wyrównywały to deficytem i zadłużaniem się. Dalej się zadłużać nie możemy i albo ograniczymy nasze zadania, albo dostaniemy dodatkowe pieniądze - powiedział Grobelny.

Czytaj też: Stanowiska rządu i samorządu ws. reguły wydatkowej coraz bliższe

Jak mówił, samorządy poniosły straty po tym jak kolejne rządy obniżały podatki od osób fizycznych; wprowadzono ulgi prorodzinne, czy w wyniku zobowiązań wynikających z Karty Nauczyciela i podniesienia podatku VAT z 22 do 23 proc.

Komentując propozycje wprowadzenia tzw. reguły wydatkowej dla samorządów, której chce Ministerstwo Finansów, Grobelny powtórzył, że nie ma potrzeby ustawowego uregulowania tej kwestii.

- Ten projekt niczego nie zmienia. Samorządom są potrzebne dodatkowe dochody, a nie ograniczenia deficytu, bo wzrostu deficytu po stronie samorządowej nie będzie - przekonywał Grobelny.

Związek chce też zmian w tzw. janosikowym, czyli systemie, w którym bogatsze samorządy przekazują część swoich dochodów biedniejszym. "To było dobrze pomyślane w samorządach gminnych i powiatowych w 2006 roku, od początku było źle skonstruowane w budżetach wojewódzkich. Ostatnio spadły nasze dochody, a środki przekazywane na rzecz biedniejszych regionów cały czas wzrastają i w związku z tym +janosikowe+ wymaga zmiany. Powinno pozostać, ale trochę łagodniejsze niż jest dzisiaj" - powiedział Grobelny.

Związek Miast Polskich to ogólnopolska organizacja samorządowa, która reprezentuje interesy dużych i małych miast, wspiera samorządność lokalną i decentralizację, dąży do lepszego rozwoju miast polskich. Obecnie do Związku należą 293 miasta. Mieszka w nich prawie 70 proc. miejskiej ludności kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.