PARTNER PORTALU
  • BGK

Dodatkowe pieniądze na rozwój Muzeum Warszawy

  • AW    18 czerwca 2014 - 11:11
Dodatkowe pieniądze na rozwój Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy jest jednym z trzech projektów wybranych do dofinansowania po zakończonej procedurze odwoławczej w ramach naboru wniosków do Programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”. Instytucja otrzyma ponad 10 mln zł, co pozwoli unowocześnić jej funkcjonowanie.
Cieszę się, że podjęta przez nas procedura odwoławcza w zakresie dofinansowania Muzeum Warszawy zakończyła się sukcesem. To ważny dla miasta projekt obejmujący m.in. rewitalizację i rewaloryzację 11 zabytkowych kamienic, konserwację elewacji oraz digitalizację wybranych muzealiów. Dodatkowe środki przyspieszą realizację tego ważnego dla miasta przedsięwzięcia - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

Jak podaje stołeczny magistrat, projekt otrzymał rekomendację Zespołu - Komitetu ds. Wyboru Projektów w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.

Koszt netto realizacji inwestycji to 43 613 871,00 zł zł, z czego dofinansowanie wyniesie 10 019 203,00 zł. Całkowity koszt projektu to 53 407 931,00 zł.

Projekt obejmuje rewitalizację i rewaloryzację 11 zabytkowych kamienic, będących siedzibą Muzeum Warszawy. Konserwacji oraz digitalizacji poddane zostaną wybrane muzealia, tj. obrazy, grafiki oraz srebra. Muzeum planuje także stworzenie nowoczesnej infrastruktury dla pracowni digitalizacji w celu stworzenia cyfrowego odwzorowania cennych zabytków ruchomych, które dzięki nowym technologiom komunikacyjnym zostaną udostępnione większej ilości odbiorców.

Poszczególne elementy projektu są ze sobą spójne i nierozerwalne - wynikają z jednej strony z zaleceń i wskazań Konserwatora Zabytków, z drugiej zaś z konieczności dostosowania Muzeum do potrzeb współczesnego muzealnictwa - podkreśla Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Muzeum Warszawy.

Zakres rzeczowy projektu zwiększy atrakcyjność obiektu dla różnorodnych grup odbiorców, w tym także osób niepełnosprawnych oraz umożliwi przygotowanie bardziej zróżnicowanej i atrakcyjnej oferty kulturalnej i edukacyjnej. Stworzenie pierwszej części koncepcji ekspozycji, ukazującej najciekawsze kolekcje i szczególne, unikatowe cechy posiadanych muzealiów, wpłynie na zwiększenie dostępu do kultury dla mieszkańców Warszawy i turystów.

Planowany remont obejmie wszystkie wnętrza przy Rynku Starego Miasta 28-42 za wyjątkiem piwnic, które zostały już odrestaurowane. Wszystkie zbiory, w tym bogaty zbiór ikonograficzny, muszą opuścić siedzibę przy Rynku Starego Miasta do końca września 2014 roku. W trakcie modernizacji, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy będzie działało w Pałacu Kultury i Nauki.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.