PARTNER PORTALU
  • BGK

Dodatkowe środki dla mazowieckich placówek kulturalnych

  • RadomNews.pl    9 października 2014 - 09:54
Dodatkowe środki dla mazowieckich placówek kulturalnych

Zarząd województwa mazowieckiego zdecydował o przyznaniu dodatkowych środków na działalność mazowieckich jednostek kultury. 7,6 mln zł udało się wygospodarować dzięki oszczędnościom poprzetargowym i korzystniejszemu niż zakładano kursowi euro. Środki trafia do dziewiętnastu instytucji.
To bardzo ważne pieniądze dla niektórych naszych instytucji kultury. Dzięki tym środkom uda się im zakończyć ten rok z pozytywnym wynikiem finansowym – mówi Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora departamentu kultury, promocji i turystyki UMWM.

Pieniądze w postaci dotacji podmiotowych zasilą budżety dziewiętnastu instytucji kultur. Dodatkowe pieniądze trafią do płockiego Teatru Dramatycznego i warszawskiego Teatru Polskiego, Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury w Otrębusach, Warszawskiej Opery Kameralnej, Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach, Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Instytutu Papieża Jana Pawła II, Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy-Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego, Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie, Muzeum Literatury w Warszawie, Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu i Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Czytaj też:  Jesienne otwarcia inwestycji kulturalnych (zdjęcia)

– Udało się wygospodarować 7,6 mln zł dla naszych instytucji kultury. Okazało się, że nie jest nam potrzebne tyle pieniędzy ile zaplanowaliśmy na obsługę kredytów i pożyczek. W tegorocznym budżecie mamy zaplanowane dwie duże pożyczki z budżetu państwa i w związku z tym mieliśmy również zaplanowane środki na odsetki od tych pożyczek – tłumaczy skarbnik województwa mazowieckiego Marek Miesztalski.

Czytaj też:  Sprawdzą instytucje kultury pod kątem niepełnosprawnych

Samorząd województwa mazowieckiego nadzoruje działalność 28 instytucji kultury, w tym m.in. 18 muzeów, trzech teatrów i dwóch centrów kultury. W sumie, w tym roku na ich działalność bieżącą samorząd przekaże ponad 131 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.