PARTNER PORTALU
  • BGK

Dofinansowanie zadań koordynatora rodziny zastępczej: Do końca 2017 r. pieniądze od państwa

  • PAP/AT    13 stycznia 2016 - 13:05
Dofinansowanie zadań koordynatora rodziny zastępczej: Do końca 2017 r. pieniądze od państwa

NIK postuluje by MRPiPS rozważył, czy w ustawie o pieczy zastępczej mógłby znaleźć się zapis o opracowywaniu planu pracy z rodziną zastępczą (fot.fotolia)

• Zadania związane z pracą koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej do 2017 r. będą dofinansowane z budżetu państwa.
• NIK skontrolowała funkcjonowanie koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej.
• Środków na koordynatorów jest zbyt mało
Do końca 2017 roku zadania związane z pracą koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej będą dofinansowane z budżetu państwa, ale powiaty muszą się przygotować na to, że kiedyś będzie to ich samodzielne zadanie - powiedział w środę w Senacie Olgierd Podgórski z MRPiPS.

Senacka Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zajmowała się w środę wnioskami NIK do kontroli funkcjonowania koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej w województwie podlaskim.

Jak mówiła Barbara Chilińska, dyrektor delegatury NIK w Białymstoku, kontrola została przeprowadzona w 2014 r. w 10 powiatach, w tym mieście Białystok. Wykazała m.in., że w wielu miejscach był przekroczony limit 15 rodzin na koordynatora; zdarzyło się nawet, że jeden koordynator miał pod opieka 30 rodzin. Według Chilińskiej spowodowane to było głównie barierami finansowymi samorządu.

Dodała, że koordynatorzy na ogół dobrze sobie radzili z wykonywanymi zadaniami, byli do nich przygotowani, ale brakowała im wsparcia - psychologicznego i merytorycznego; dotyczyło to zwłaszcza tych koordynatorów, których jest w powiecie mało.

Wnioski pokontrolne NIK skierowane są do ministra rodziny. Chodzi o to, by podjął się on wypracowania form wsparcia dla koordynatorów, określenia standardów ich pracy, wskazania dobrych praktyk. Chilińska mówiła m.in. o stosowaniu przez nich superwizji, opracowaniu katalogu narzędzie dających możliwość skutecznego oddziaływania na rodzinę zastępczą. Przypomniała, że koordynator nie ma w tej chwili żadnej możliwości oddziaływania na rodzinę, jego rola jest głównie doradcza, inspirująca.

NIK postuluje też, by resort rozważył, czy w ustawie o pieczy zastępczej mógłby znaleźć się zapis o opracowywaniu planu pracy z rodziną zastępczą; dziś jest tylko indywidualny plan pracy z dzieckiem w niej umieszczonym.

Obecny na posiedzeniu komisji dyrektor Departamentu Polityki Rodzinnej MRPiPS Olgierd Podgórski zaznaczył, że raport NIK generalnie potwierdza, że ten instrument pomocy dziecku, rodzinie - koordynator rodzinnej pieczy zastępczej - się sprawdza. Jak mówił, resort zgadza się z NIK, że wymaga on wsparcia; jednak inaczej je postrzega.

Wyjaśnił, że resort nie chce ustandaryzować pracy koordynatorów, wprowadzić ścisłych zasad postępowania, bo praca z każdą rodzina jest inna, różne są problemy, z jakimi się ona boryka.

"Metody pracy powinny być zmieniane, ulepszane na bazie doświadczeń z innych miejsc" - podkreślił Podgórski. Dodał, że odbywają się w kraju spotkania z koordynatorami, przekazywane są na nich dobre praktyki. Jak dodał, można się zastanowić, w jaki jeszcze sposób je do powiatów przekazywać; może np. przez stronę internetową.KOMENTARZE (1)

  • Damian, 2016-01-13 15:05:11

    68Polecam artykuł Max Kolonko, który pokazuje, że Komorowski wraz z PO przez lata okradali Polskę i byli na usługach Niemców!!! Powinni za to wszystko odpowiedzieć przed nami, prawdziwymi POLAKAMI. Nie dajmy sobie dłużej mydlić oczu przez te niemieckie media. CZYTAJCIE JAK BYŁO!! bookstar.pl/8538...  rozwiń