PARTNER PORTALU
  • BGK

Dofinansują walkę z barszczem Sosnowskiego?

  • farmer.pl    6 sierpnia 2012 - 14:33
Dofinansują walkę z barszczem Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego, bardzo niebezpieczna roślina, jest problemem wielu gmin – same nie są w stanie uporać się z tym zagrożeniem.
Co można zrobić z tymi roślinami, które już znalazły się w środowisku? Okazuje się, że gminy muszą liczyć na siebie.

Czytaj też: Barszcz Sosnowskiego w gminie Dobra

- Jednym z zadań wymienionych w krajowej strategii ochrony i zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej wraz z planami działań na lata 2007–2013 jest opracowanie zasad i programów związanych z zapobieganiem introdukcjom, eliminacją, powstrzymywaniem rozprzestrzeniania oraz kontrolą liczebności gatunków obcych, w szczególności tych, które najbardziej zagrażają rodzimym zasobom różnorodności biologicznej – mówił Stanisław Gawłowski , sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. -  W tej grupie mieści się oczywiście barszcz Sosnowskiego. W ramach realizacji strategii zostanie rozpatrzona potrzeba stworzenia krajowych lub wojewódzkich programów zwalczania barszczu Sosnowskiego.

Jednocześnie wiceminister zapowiedział dofinansowanie zwalczania barszczu.

- Ministerstwo Środowiska we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje na przełomie 2012/2013 r. nabór wniosków o dofinansowanie projektów mających na celu inwentaryzację, monitoring, usuwanie inwazyjnych gatunków obcych w ramach programu „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów” finansowanego przez mechanizm finansowy oraz Norweski Mechanizm Finansowy - dodaje Gawłowski.

Beneficjantami mogą być m.in. jednostki samorządu terytorialnego, instytucje publiczne oraz organizacje pozarządowe. - W tym przypadku mogą to być również Lasy Państwowe i zarządcy dróg, a jeżeli są to drogi lokalne, to zazwyczaj także samorządy terytorialne. Ponadto można zwrócić się do właściwych wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej o wsparcie finansowe działań związanych z usuwaniem barszczu Sosnowskiego - mówi wiceminister.

Cały artykuł czytaj tu

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.