PARTNER PORTALU
  • BGK

Dokumentacja dla inwestycji komunalnych bez funduszu celowego?

  • ZWI    8 lutego 2013 - 18:58
Dokumentacja dla inwestycji komunalnych bez funduszu celowego?

Resort rozwoju regionalnego przygotował projekt ustawy o uchyleniu ustawy o Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych. Zdaniem projektodawcy, dalsze funkcjonowanie funduszu nie ma większego sensu, bo zainteresowanie pożyczkami jest zbyt małe.
Chodzi o likwidację funduszu utworzonego w 2004 r. w Banku Gospodarstwa Krajowego. Celem funduszu jest wspieranie rozwoju regionalnego poprzez udzielanie preferencyjnych kredytów na finansowanie przygotowania przez samorządy lokalne (gminy, powiaty i ich związki) dokumentacji niezbędnej do opracowania projektów inwestycji komunalnych, współfinansowanych z funduszy europejskich.

Kwota kredytu udzielana jest w wysokości do 80% planowanych kosztów netto przygotowania dokumentacji (maksymalnie 1 mln zł).

Jak podaje MRR w uzasadnieniu do projektu ustawy (publikujemy go poniżej w dziale Multimedia), do końca 2012 r. FRIK zawarł 629 umów na sumę 92,6 mln zł, przy czym w ostatnich 12 miesiącach umów podpisano jedynie 11 (na kwotę 2,6 mln zł). Obsługa Funduszu kosztowała w 2012 r. nieco ponad 0,5 mln zł.

Środki będące w dyspozycji FRIK (ok. 51,9 mln zł) trafią – poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego, który nadzoruje jego działalność – do budżetu centralnego. Następnie środki te mają zostać przeznaczone na inne działania w ramach polityki rozwoju, przede wszystkim kierowane do samorządów.

Projekt ustawy został skierowany do konsultacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.