Dokumentacja dla inwestycji komunalnych bez funduszu celowego?

Resort rozwoju regionalnego przygotował projekt ustawy o uchyleniu ustawy o Funduszu Rozwoju Inwestycji Komunalnych. Zdaniem projektodawcy, dalsze funkcjonowanie funduszu nie ma większego sensu, bo zainteresowanie pożyczkami jest zbyt małe.

Chodzi o likwidację funduszu utworzonego w 2004 r. w Banku Gospodarstwa Krajowego. Celem funduszu jest wspieranie rozwoju regionalnego poprzez udzielanie preferencyjnych kredytów na finansowanie przygotowania przez samorządy lokalne (gminy, powiaty i ich związki) dokumentacji niezbędnej do opracowania projektów inwestycji komunalnych, współfinansowanych z funduszy europejskich.

Kwota kredytu udzielana jest w wysokości do 80% planowanych kosztów netto przygotowania dokumentacji (maksymalnie 1 mln zł).

Jak podaje MRR w uzasadnieniu do projektu ustawy (publikujemy go poniżej w dziale Multimedia), do końca 2012 r. FRIK zawarł 629 umów na sumę 92,6 mln zł, przy czym w ostatnich 12 miesiącach umów podpisano jedynie 11 (na kwotę 2,6 mln zł). Obsługa Funduszu kosztowała w 2012 r. nieco ponad 0,5 mln zł.

Środki będące w dyspozycji FRIK (ok. 51,9 mln zł) trafią – poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego, który nadzoruje jego działalność – do budżetu centralnego. Następnie środki te mają zostać przeznaczone na inne działania w ramach polityki rozwoju, przede wszystkim kierowane do samorządów.

Projekt ustawy został skierowany do konsultacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU