PARTNER PORTALU
  • BGK

Dolny Śląsk apeluje o obniżenie podatku od kopalin dla KGHM

  • AW    4 lutego 2016 - 21:57
Dolny Śląsk apeluje o obniżenie podatku od kopalin dla KGHM
Od pomyślności wiodącego w tej branży KGHM Polska Miedź zależy pomyślność naszego województwa - twierdzi marszałek Przybylski (fot.umwd.dolnyslask.pl)

• Dolnośląscy radni wystosowali apel do sejmu i rządu dotyczący zawieszenia lub obniżenia podatku od wydobycia niektórych kopalin.
• Domagają się odciążenia fiskalnego największego podmiotu gospodarczego Dolnego Śląska, czyli KGHM Polską Miedź.
• Kondycja globalnego producenta miedzi i srebra odbija się na kondycji całego regionu.
Jak podkreśla dolnośląski urząd marszałkowski, wydobycie i przetwórstwo surowców naturalnych, szczególnie rud miedzi i innych metali nieżelaznych, to wiodąca inteligentna specjalizacja Dolnego Śląska.

- Od pomyślności wiodącego w tej branży KGHM Polska Miedź zależy pomyślność naszego województwa. Tymczasem sytuacja na rynku miedzi sprawia, że podatek od kopalin nadmiernie obciąża KGHM. Będzie to miało negatywny wpływ na budżet województwa, dlatego apelujemy do pani premier Beaty Szydło o przynajmniej częściowe dotrzymanie obietnicy wyborczej i zawieszenie podatku od kopalin do czasu poprawy sytuacji na rynku miedzi - mówi marszałek woj. dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Jego zdaniem, pełne uruchomienie taniej eksploatacji odkrywkowych złóż miedzi, złota i molibdenu pozwoli obniżyć średni jednostkowy koszt produkcji miedzi i innych metali przez KGHM. Dzięki temu wzrosną możliwości eksploatacji złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy i być może realnym stanie się powrót do wydobycia w Starym Zagłębiu Miedziowym w rejonie Bolesławca, co byłoby znaczącym impulsem rozwojowym dla zachodniej części Dolnego Śląska, rozumianym również jako wzrost zatrudnienia i miejsc pracy.

- Podatek od kopalin nałożony na KGHM PM został wprowadzony przez rząd na początku 2012 roku, kiedy ceny miedzi na rynku globalnym były dwukrotnie wyższe od obecnych. KGHM nie znajdowało się w tak trudnej jak dzisiaj sytuacji rynkowej. Odpowiedzialna polityka powinna reagować na to co dzieje się na świecie, a nie być oderwana od procesów globalnych. To co było dobre w 2012 roku, nie sprawdza się w 2016 roku - dodaje Cezary Przybylski.

Treść apelu wraz z uzasadnieniem publikujemy w dziale Multimedia

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.