PARTNER PORTALU
  • BGK

Dom radnego czy prezydenta wyceni zawodowy rzeczoznawca. Inaczej kara

  • aw    1 sierpnia 2017 - 13:49
Dom radnego czy prezydenta wyceni zawodowy rzeczoznawca. Inaczej kara
Zdaniem eksperta, ustawa to bubel prawny, bo efekt jaki wywoła jest inny od zamierzeń ustawodawcy (fot.pixabay)

Nic na oko, wycena nieruchomości tylko przez rzeczoznawcę majątkowego. Tak będzie już od września, kiedy wchodzi w życie znowelizowana ustawa o gospodarce nieruchomościami. Zmiany dotkną m.in. radnych i lokalnych włodarzy zobligowanych do składania oświadczeń majątkowych.
100 tys. za dom czy apartament w centrum dużego miasta – takie "okazje" w oświadczeniach majątkowych mogą się już nie zdarzyć. Wszystko za sprawą znowelizowanej 20 lipca przez Sejm ustawy o gospodarce nieruchomościami, w myśl której samodzielna wycena nieruchomości będzie niedopuszczalna, a wręcz karana grzywna.

– Na podstawie art. 189b znowelizowanej ustawy o gospodarce nieruchomościami osoba określająca wartość nieruchomości musi być – pod groźbą grzywny – rzeczoznawcą majątkowym wykonującym zawód, prowadząc we własnym imieniu działalność gospodarczą albo pracując u podmiotu zawodowo zajmującego się szacowaniem wartości nieruchomości – wskazuje dla „Dziennika Gazety Prawnej” radca prawny Zbigniew Kubiński, wiceprezydent Federacji Porozumienie Polskiego Rynku Nieruchomości.

Czytaj też: Oświadczenie majątkowe będzie można wypełnić on-line

Ale zdaniem eksperta, ustawa to bubel prawny, bo efekt jaki wywoła jest inny od zamierzeń ustawodawcy. Resort infrastruktury tłumaczy bowiem, że kara grozić ma jedynie rzeczoznawcom, którzy nie stosują się do obowiązku prowadzenia działalności zawodowej w formach przewidzianych w ustawie.

Dziennik podkreśla jednak, że ryzyko grzywny w wysokości 50 tys. zł obejmie nie tylko podmioty zobligowane do składania oświadczeń majątkowych. Wartość nieruchomości podawana jest również m.in. przy składaniu zeznania o nabyciu prawa majątkowego koniecznego przy ustalaniu podatku od spadku. Dziś samodzielnie określają ją spadkobiercy, którzy dziedziczą nieruchomości po zmarłych- pisze "DGP".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.