PARTNER PORTALU
  • BGK

Domy dziecka w sąsiednim powiecie

  • PAP    22 maja 2013 - 12:41
Domy dziecka w sąsiednim powiecie

Możliwość tworzenia w innym powiecie, na zasadzie porozumienia starostów, niepublicznych rodzinnych domów dziecka oraz placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego – przewiduje poselski projekt ustawy, którym zajmowały się sejmowe komisje.
Komisje polityki społecznej i rodziny oraz samorządu terytorialnego jednogłośnie poparły projekt ustawy z poprawkami przygotowanymi przez podkomisję.

Jak wyjaśniła przewodnicząca podkomisji Magdalena Kochan (PO), w poprawkach doprecyzowano, że wszystkie formy pieczy zastępczej mogą być prowadzone na terenie innego powiatu po zawarciu porozumienia przez starostów.

Wprowadzono też poprawkę, zgodnie z którą nowelizacja miałaby wejść w życie w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia, a nie jak pierwotnie przewidziano - z dniem ogłoszenia.

Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej umożliwia tworzenie na terenie innego powiatu, na zasadzie porozumienia starostów, rodzin zastępczych zawodowych oraz publicznych rodzinnych domów dziecka.

Z możliwości tej wyłączone są jednak niepubliczne rodzinne domy dziecka oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego. Jak podkreślili w uzasadnieniu autorzy projektu, grupa posłów Platformy Obywatelskiej, budzi to wątpliwości zarówno ze strony samorządów, jak i organizacji pozarządowych.

Nowelizacja ustawy - jak oceniają jej autorzy - przyczyni się do bardziej elastycznego sposobu organizowania opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.