Domy pomocy społecznej są zagrożone

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 26-08-2010
  • drukuj
Powiaty mają cztery miesiące na wyremontowanie i dostosowanie domów pomocy społecznej do standardów określonych przez ministra pracy. Jeżeli tego nie zrobią, będą mieć problemy.
Domy pomocy społecznej są zagrożone

Kiedy standardy zostały wprowadzone, żaden dom pomocy ich nie spełniał. Na przykład w woj. zachodniopomorskim dopiero dwa z 32 domów kończą realizację planu naprawczego.

Problemy z osiągnięciem wymagań mają domy pomocy z woj. podkarpackiego, gdzie nowych warunków nie spełnia 17 domów (na 49) oraz z Małopolski, gdzie standardów nie trzyma 18 placówek. Tylko w Krakowie na 17 domów 8 nie osiągnęło standardów.

Samorządy mogły starać się o przyznanie pieniędzy z rezerwy celowej na modernizację placówek. Na przykład powiaty z woj. łódzkiego w latach 2004-2010 otrzymały 15 mln zł, powiaty z woj. małopolskiego dostały 61 mln zł. W tym roku pięć samorządów mających najwięcej problemów ze standardami otrzyma dodatkowe 5,3 mln zł.

Z dostosowaniem się do standardów na pewno nie zdąży dom pomocy w Węgorzewie, bo mieści się on w kompleksie XIX-wiecznych budynków. Dwa z nich zostały wyremontowane. Na przystosowanie pozostałych potrzeba jeszcze ok. 14 mln zł.

Wiele z zagrożonych domów mieści się w starych lub zabytkowych budynkach, co dodatkowo utrudnia ich dostosowanie do standardów. Konserwator zabytków nie zgodził się na przykład na na zainstalowanie w pałacyku, w którym mieści się dom pomocy społecznej w Gnojnie.

Domy pomocy, które do końca roku nie uzyskają standardów, będą po 1 stycznia 2011 r. działać bez zezwolenia wojewody. Resort pracy nie przewiduje kolejnego wydłużenia terminu. Zaznacza, że likwidowane lub przekształcane w inne typy domów będą te domy pomocy społecznej, które nie rokują osiągnięcia standardów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU