PARTNER PORTALU
  • BGK

Domy pomocy społecznej są zagrożone

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    26 sierpnia 2010 - 05:44
Domy pomocy społecznej są zagrożone

Powiaty mają cztery miesiące na wyremontowanie i dostosowanie domów pomocy społecznej do standardów określonych przez ministra pracy. Jeżeli tego nie zrobią, będą mieć problemy.
Kiedy standardy zostały wprowadzone, żaden dom pomocy ich nie spełniał. Na przykład w woj. zachodniopomorskim dopiero dwa z 32 domów kończą realizację planu naprawczego.

Problemy z osiągnięciem wymagań mają domy pomocy z woj. podkarpackiego, gdzie nowych warunków nie spełnia 17 domów (na 49) oraz z Małopolski, gdzie standardów nie trzyma 18 placówek. Tylko w Krakowie na 17 domów 8 nie osiągnęło standardów.

Samorządy mogły starać się o przyznanie pieniędzy z rezerwy celowej na modernizację placówek. Na przykład powiaty z woj. łódzkiego w latach 2004-2010 otrzymały 15 mln zł, powiaty z woj. małopolskiego dostały 61 mln zł. W tym roku pięć samorządów mających najwięcej problemów ze standardami otrzyma dodatkowe 5,3 mln zł.

Z dostosowaniem się do standardów na pewno nie zdąży dom pomocy w Węgorzewie, bo mieści się on w kompleksie XIX-wiecznych budynków. Dwa z nich zostały wyremontowane. Na przystosowanie pozostałych potrzeba jeszcze ok. 14 mln zł.

Wiele z zagrożonych domów mieści się w starych lub zabytkowych budynkach, co dodatkowo utrudnia ich dostosowanie do standardów. Konserwator zabytków nie zgodził się na przykład na na zainstalowanie w pałacyku, w którym mieści się dom pomocy społecznej w Gnojnie.

Domy pomocy, które do końca roku nie uzyskają standardów, będą po 1 stycznia 2011 r. działać bez zezwolenia wojewody. Resort pracy nie przewiduje kolejnego wydłużenia terminu. Zaznacza, że likwidowane lub przekształcane w inne typy domów będą te domy pomocy społecznej, które nie rokują osiągnięcia standardów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.