PARTNER PORTALU
  • BGK

Dopiero teraz warto się zadłużyć?

  • Karolina Bednarz    14 maja 2010 - 15:00
Dopiero teraz warto się zadłużyć?

- Zaciąganie wieloletnich kredytów w światowych instytucjach to aktualnie najbardziej korzystna forma finansowania inwestycji przez samorząd - mówi Bożena Paszkiewicz, specjalistka ds. zadłużenia Szczecina. Miasto dotychczas stroniło od dużego długu.
Głośno jest ostatnio o popularności, jaką cieszy się zaciąganie długoterminowych kredytów przez polskie miasta. Z czego to wynika?

Bożena Paszkiewicz, specjalistka ds. zadłużenia miasta Szczecina: Światowy kryzys gospodarczy, zmiana prawa podatkowego w Polsce, wzrost bezrobocia, załamanie rynku nieruchomości przekładają się na zmniejszenie dochodów wpływających do budżetu miasta. Z drugiej strony konieczna jest realizacja zakładanych w wieloletnich planach inwestycji. Miasta - jeśli chcą się rozwijać - muszą pozyskiwać pieniądze na finansowanie przedsięwzięć.

- Dlaczego kredyty? Czy realizacja działań inwestycyjnych np. z udziałem partnera prywatnego nie są bezpieczniejsze dla finansów miast?

Szczecin jest otwarty na różne formy pozyskiwania środków przeznaczonych na rozwój inwestycyjny, jednak aktualne analizy wskazują, że najbardziej korzystną formą jest obecnie zaciąganie wieloletnich kredytów w międzynarodowych instytucjach finansowych. Za taką formą przemawiają warunki oferowane przez banki, które po kryzysie są szczególnie dla nas dobre. Idzie o długi okres kredytowania (do 25 lat), karencję, możliwość wyboru częstotliwości spłaty, niską marżę (zdarza się poniżej WIBOR), brak jakichkolwiek prowizji, brak zabezpieczeń - poza warunkiem utrzymaniem poziomu ratingu.

Do 2009 roku nasze miasto notowało przez kilka lat z rzędu nadwyżkę budżetową, mimo znacznego przyrostu akcji inwestycyjnej. Odczuliśmy jednak skutki światowego kryzysu gospodarczego. W roku 2009 miasto podpisało więc umowę ramową z Bankiem Rozwoju Rady Europy na otwarcie linii kredytowej w wysokości 300 mln zł.

Ile na dzień dzisiejszy wynosi wskaźnik zadłużenia miasta?

31 marca 2010 r. zadłużenie Szczecina wyniosło 254,9 mln zł, co stanowi 17,8% planowanych dochodów miasta. W niedalekiej przyszłości planujemy wykonanie inwestycji w wysokości 773 mln zł, zatem miasto musi zwiększyć zadłużenie. Obecnie negocjujemy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym kolejny kredyt. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.