PARTNER PORTALU
  • BGK

Dopuszczalne zadłużenie samorządów powinno wzrosnąć do 80 proc. ich dochodów?

  • Karolina Bednarz    10 maja 2010 - 11:52
Dopuszczalne zadłużenie samorządów powinno wzrosnąć do 80 proc. ich dochodów?

Realizacja coraz to nowych inwestycji to jedyna droga umożliwiająca gminom rowój. Czy w przypadku Polski nie okaże się jednak, że to ślepy zaułek? Rozmawiamy Hanną Michalską, skarbnikiem Słubic, jednego z najbardziej zadłużonych miast w Polsce .
Pieniądze, które daje Unia są tak duże, a nastawienie na rozwój (słowo-klucz podczas wyborów samorządowych) jest tak wielkie, że znaczna część polskich miast balansuje na granicy dopuszczalnego wskaźnika zadłużenia. Czy to dobra polityka?

- Wskaźnik zadłużenia Słubic na dzień dzisiejszy wynosi 57%. Zaciąganie kolejnych kredytów stanowi problem. Już teraz Regionalna Izba Obrachunkowa bacznie się nam przygląda. Miasto jest zadłużone, ale nie mamy innego wyjścia. Chcemy się rozwijać. W tej chwili realizujemy trzy duże inwestycje, planujemy kolejną.

Kolejne? Krytycy powiedzieliby, że zapominacie, że zaciągnięte kredyty kiedyś trzeba będzie spłacić, a nowopowstałe hale sportowe czy wodociągi utrzymać. Czy miasto ma pomysł na to, jak wyjść z długów?

Zastanawiamy się nad tym, jak rozwiązać tę sytuację i spłacić kredyty, ale przede wszystkim musimy się rozwijać, nie możemy pozwolić sobie na stanie w miejscu. Także dlatego, że nie ma równomiernego rozkładu środków inwestycje na poszczególne województwa i miasta.  W lubuskiem żeby nie zostać z tyłu musimy podejmować ryzyko. Na przykład dlatego - by nie przekroczyć progu - zrzucamy długi na spółki komunalne. 

A co z innymi, nie obciążającymi wskaźnika możliwościami finanoswania inwestycji? Np. PPP? Może to jest wyjście z sytuacji, dla takich miast jak Słubice?

Ubiegamy się o dotacje z Ministerstwa Sportu, na przykład na budowę ośrodków sportowych, z funduszu ochrony środowiska...

Do tej pory nie braliśmy jednak pod uwagę partnera prywatnego. Do trzech "P" partnerstwa publiczno-prywatnego często dochodzi bowiem czwarte - prokurator. Myślę, że po prostu wskaźnik zadłuzenia powinien być wyższy. Obowiązujący ustawowy pułap powinien wynosić 80 proc.. Takie jest nasze zdanie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.