Dotacje dla sołectw w woj. łódzkim okazały się sukcesem

• W województwie łódzkim uruchomiono pilotażowy program dotacji dla sołectw na projekty lokalne.
• Mimo niewielkiego budżetu, zainteresowanie było duże i zgłoszono blisko 300 projektów.
• Władze województwa już zapewniły, że inicjatywa będzie kontynuowana, a budżet zostanie potrojony.
Dotacje dla sołectw w woj. łódzkim okazały się sukcesem
Laureaci nie kryli zadowolenia z dotacji na projekty lokalne. Za rok będzie kolejna okazja i większa pula pieniędzy. (fot. lodzkie.pl)

Marszałek Witold Stępień oraz Artur Bagieński, wicemarszałek województwa łódzkiego, podsumowali pierwszą edycję grantów dla sołectw. Zaproszenie przyjęli także laureaci. Na czym polegała inicjatywa?

Głównym celem pomocy w formie dotacji na małe lokalne projekty na terenach wiejskich, było wspieranie i promowanie inicjatyw społeczności lokalnej, aktywności społecznej, pobudzanie aktywizacji mieszkańców oraz budowanie świadomości obywatelskiej i tożsamości lokalnej. Dotację w 2016 r. uzyskały te gminy, których wnioski otrzymały najwyższą liczbę punktów, w ramach przewidzianej puli 300 tys. zł.

- Pilotażowy projekt dotacji dla sołectw, taki nasz wojewódzki budżet obywatelski, okazał się strzałem w dziesiątkę. Dlatego w przyszłorocznym budżecie kwota dotacji zostanie potrojona, aż do 900 tys. zł – zapowiedział Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Czytaj też: Minister zrobił gminie prezent na święta: za ponad 100 mln zł

W ramach dotacji dla sołectw w miejscowości Górna Wola powstał plac zabaw, w Kalenicach boisko sportowe, a w Starym Imielniku piec do tradycyjnego wypieku chleba. Budżet na jedno zadanie wynosił do 5 tys. zł. 

- O tym, jak potrzebny był to program niech zaświadczą liczby: zgłosiło się aż 97 gmin, które złożyły blisko 300 projektów – podsumował Artur Bagieński, wicemarszałek województwa łódzkiego i dodał, że w przyszłym roku urząd marszałkowski liczy na jeszcze większe zainteresowanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU