PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacje dla sołectw w woj. łódzkim okazały się sukcesem

  • MN    16 grudnia 2016 - 11:10
Dotacje dla sołectw w woj. łódzkim okazały się sukcesem
Laureaci nie kryli zadowolenia z dotacji na projekty lokalne. Za rok będzie kolejna okazja i większa pula pieniędzy. (fot. lodzkie.pl)

• W województwie łódzkim uruchomiono pilotażowy program dotacji dla sołectw na projekty lokalne.
• Mimo niewielkiego budżetu, zainteresowanie było duże i zgłoszono blisko 300 projektów.
• Władze województwa już zapewniły, że inicjatywa będzie kontynuowana, a budżet zostanie potrojony.
Marszałek Witold Stępień oraz Artur Bagieński, wicemarszałek województwa łódzkiego, podsumowali pierwszą edycję grantów dla sołectw. Zaproszenie przyjęli także laureaci. Na czym polegała inicjatywa?

Głównym celem pomocy w formie dotacji na małe lokalne projekty na terenach wiejskich, było wspieranie i promowanie inicjatyw społeczności lokalnej, aktywności społecznej, pobudzanie aktywizacji mieszkańców oraz budowanie świadomości obywatelskiej i tożsamości lokalnej. Dotację w 2016 r. uzyskały te gminy, których wnioski otrzymały najwyższą liczbę punktów, w ramach przewidzianej puli 300 tys. zł.

- Pilotażowy projekt dotacji dla sołectw, taki nasz wojewódzki budżet obywatelski, okazał się strzałem w dziesiątkę. Dlatego w przyszłorocznym budżecie kwota dotacji zostanie potrojona, aż do 900 tys. zł – zapowiedział Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.

Czytaj też: Minister zrobił gminie prezent na święta: za ponad 100 mln zł

W ramach dotacji dla sołectw w miejscowości Górna Wola powstał plac zabaw, w Kalenicach boisko sportowe, a w Starym Imielniku piec do tradycyjnego wypieku chleba. Budżet na jedno zadanie wynosił do 5 tys. zł. 

- O tym, jak potrzebny był to program niech zaświadczą liczby: zgłosiło się aż 97 gmin, które złożyły blisko 300 projektów – podsumował Artur Bagieński, wicemarszałek województwa łódzkiego i dodał, że w przyszłym roku urząd marszałkowski liczy na jeszcze większe zainteresowanie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.