PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacje na konserwację toruńskich zabytków

  • AT    13 stycznia 2012 - 18:48
Dotacje na konserwację toruńskich zabytków

Do 28 lutego 2012 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie w toruńskich budynkach zabytkowych, wpisanych do rejestru zabytków, należących do osób prywatnych, instytucji, stowarzyszeń i wspólnot.
W tegorocznym budżecie miasta przeznaczono na ten cel  550 tysięcy złotych.

Jak informuje magistrat możliwość wspierania przez miasto remontów i prac konserwatorskich obiektów, które należą instytucji publicznych i społecznych, do kościołów oraz osób prywatnych wprowadziła rada miasta uchwałą z 16 września 2004 r. z późn. zm. Gmina postanowiła wspierać ratowanie cennych zabytków, których odnowa jest bardzo kosztowna i często przekracza możliwości właścicieli. Bez pomocy miasta wiele cennych budynków i detali architektonicznych mogłoby ulec bezpowrotnemu zniszczeniu.

W przypadku, gdy nie zostaną rozdzielone wszystkie środki przeznaczone na dotacje w danym roku, wnioski można składać dodatkowo do 30 kwietnia.

- Dotacja może być udzielona w wysokości do 50 procent nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru. W szczególnych przypadkach, gdy obiekt posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową albo wymaga przeprowadzenia skomplikowanych prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, dotacja może sięgnąć nawet 100 procent – mówi Miejski Konserwator Zabytków Mirosława Romaniszyn. - Podobnie jest w przypadku, gdy bardzo cenny zabytek wymaga natychmiastowych  ratowniczych prac konserwatorskich, bo zagrożone jest jego przetrwanie.

Formularze wniosków oraz informacje o zasadach przygotowania wniosków i rozliczania dotacji, można pobrać na stronie internetowej urzędu oraz w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu (zabierz głos/oceń prezydenta).

Kompletne wnioski wraz z wymaganymi załącznikami należy składać w nieprzekraczalnym terminie do 28 lutego 2012 r., w siedzibie Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków w Toruniu, ul. Podmurna 2,2a lub w kancelarii Urzędu Miasta w formie papierowej - osobiście (decyduje data wpływu) lub pocztą (decyduje data nadania) - informuje Urząd Miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • JEDYNAK, 2012-01-13 22:10:47

    TEORIA TEORIĄ, NATOMIAST ZOBACZYMY JAK TO BĘDZIE WYGLĄDAŁO W PRAKTYCE.