PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacje na kulturę w warmińsko-mazurskim

  • PAP    26 lutego 2013 - 16:59
Dotacje na kulturę w warmińsko-mazurskim

Samorząd warmińsko-mazurski przekazał 190 tys. zł dotacji na działalność edukacyjną i wydawniczą Muzeum im. Gałczyńskiego w Praniu, a także na działalność artystyczną zespołów tanecznych w Ełku i na kętrzyńskie obchody 150. urodzin pisarza Arno Holza.
O przyznaniu dotacji radni województwa warmińsko-mazurskiego zdecydowali we wtorek na sesji.

70 tys. zł wsparcia dostanie powiat piski na dofinansowanie Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu a także na oddział tej placówki czyli Muzeum Michała Kajki w Ogródku. Muzea nie tylko prezentują pamiątki związane z poetami turystom odwiedzającym te okolice ale także przeprowadzają lekcje muzealne dla uczniów szkół z regionu i Polski.

Organizują również konkursy poetyckie dla młodych twórców. Latem odbywają się w nich także koncerty poezji śpiewanej i piosenki artystycznej.

Leśniczówka Pranie przeszła do historii dzięki pobytom w niej Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Po raz pierwszy poeta przyjechał do niej w lipcu 1950r. W 1952r. wraz z żoną Natalią snuł nawet plany zamieszkania na stałe w okolicy jeziora Nidzkiego, nie doszło jednak do tego, bo poeta zmarł nagle w grudniu 1953 r.

Muzeum Michała Kajki w Ogródku mieści się w domu, który poeta zbudował i w którym mieszkał przez pół wieku. Kajka z zawodu cieśla i murarz był także aktywnym działaczem mazurskim i poetą ludowym. Jego wiersze cechuje m.in. wielkie umiłowanie do ojczystego języka.

110 tys. zł dotacji radni przyznali Ełckiemu Centrum Kultury. Dzięki temu wsparciu możliwa będzie działalność zespołu teatralnego oraz zespołów pieśni i tańca a także grup artystycznych.

Dotację w wysokości 10 tys. zł otrzyma Kętrzyn na zorganizowanie sympozjum historyczno-naukowego, zatytułowanego "Życie i twórczość Arno Holza (1863-1929)". Konferencja odbędzie się w od 25 kwietnia do 27 kwietnia w Kętrzynie czyli rodzinnym mieście pisarza w jego 150. rocznicę urodzin. Rok 2013 został także ogłoszony w Kętrzynie rokiem poety, a sympozjum będzie jednym z najważniejszych wydarzeń z tym związanych.

Holz był niemieckim poetą i dramaturgiem. Jego najbardziej znanym dziełem jest cykl wierszy "Phantasus" (1898). Wiersze z tego zbioru są wyrazem tęsknoty poety za stronami rodzinnymi i hołdem złożonym Mazurom okresu dzieciństwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.