Dotacje na zadania zlecone: gminy wiejskie zostały pokrzywdzone?

Jak alarmuje Związek Gmin Wiejskich kwoty wynikające ze zmniejszenia dotacji na zadania zlecone dla gmin wiejskich przesunięto do miast na prawach powiatu i gmin miejskich.
Dotacje na zadania zlecone: gminy wiejskie zostały pokrzywdzone?
Gminy wiejskie czują się pokrzywdzone przy podziale dotacji na zadania zlecone

Biuro Związku Gmin Wiejskich w odpowiedzi na sygnały, że planowane w 2015 roku dotacje na zadania zlecone dla gmin wiejskich zostały radykalnie zmniejszone przez wojewodów, przygotowało analizę porównawczą dotyczącą roku 2014 i 2015.

W celu  porównania wartości i dynamiki zmian dotacji pomiędzy województwami, rodzajami JST czy gminami dokonano m.in. zestawienia wartości dotacji przekazanych do gmin w roku 2014 oraz planowanych w 2015 (wg stanu na 31 marca). Obliczono także wartości wskaźnika dotacji w przeliczeniu na 1 mieszkańca.

Chodzi o zadania w ramach działu 750 – administracja publiczna, rozdziału 75011 – urzędy wojewódzkie na terenie gminy (miasta) z zakresu administracji rządowej - urzędy stanu cywilnego, dowodów osobistych, ewidencji ludności, działalności gospodarczej, spraw wojskowych oraz obronności.

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg

- Wstępnie podsumowując analizę stwierdziliśmy, że w 2015 została o 25 proc. zmniejszona kwota planowanych dotacji na zadania zlecone, o których mowa wyżej, rozdysponowanych na dzień 31 marca dla gmin wiejskich w stosunku do roku 2014 - wyjaśniają autorzy raportu.

Nierówno dzielone dotacje na zadania zlecone

Jak dodają członkowie ZGW zmiany dotacji w 2015 dla gmin wiejskich w poszczególnych województwach są ponadto znacznie zróżnicowane bez wyraźnego związku z liczbą mieszkańców.

- Kwoty wynikające ze zmniejszenia dotacji w 2015 roku dla gmin wiejskich przesunięto do miast na prawach powiatu i gmin miejskich. Pomimo uzasadniania przez wojewodów, że przy ustalaniu kwot dotacji posługują się kryterium ilości i pracochłonności zadań zleconych, to ostatecznie ustalone dla gmin wielkości dotacji są bardzo rozbieżne pomiędzy województwami w podobnych JST – analizują samorządowcy z ZGW.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU