PARTNER PORTALU
  • BGK

Dotacje na zadania zlecone: gminy wiejskie zostały pokrzywdzone?

  • pt    24 czerwca 2015 - 08:38
Dotacje na zadania zlecone: gminy wiejskie zostały pokrzywdzone?
Gminy wiejskie czują się pokrzywdzone przy podziale dotacji na zadania zlecone

Jak alarmuje Związek Gmin Wiejskich kwoty wynikające ze zmniejszenia dotacji na zadania zlecone dla gmin wiejskich przesunięto do miast na prawach powiatu i gmin miejskich.
Biuro Związku Gmin Wiejskich w odpowiedzi na sygnały, że planowane w 2015 roku dotacje na zadania zlecone dla gmin wiejskich zostały radykalnie zmniejszone przez wojewodów, przygotowało analizę porównawczą dotyczącą roku 2014 i 2015.

W celu  porównania wartości i dynamiki zmian dotacji pomiędzy województwami, rodzajami JST czy gminami dokonano m.in. zestawienia wartości dotacji przekazanych do gmin w roku 2014 oraz planowanych w 2015 (wg stanu na 31 marca). Obliczono także wartości wskaźnika dotacji w przeliczeniu na 1 mieszkańca.

Chodzi o zadania w ramach działu 750 – administracja publiczna, rozdziału 75011 – urzędy wojewódzkie na terenie gminy (miasta) z zakresu administracji rządowej - urzędy stanu cywilnego, dowodów osobistych, ewidencji ludności, działalności gospodarczej, spraw wojskowych oraz obronności.

- Wstępnie podsumowując analizę stwierdziliśmy, że w 2015 została o 25 proc. zmniejszona kwota planowanych dotacji na zadania zlecone, o których mowa wyżej, rozdysponowanych na dzień 31 marca dla gmin wiejskich w stosunku do roku 2014 - wyjaśniają autorzy raportu.

Nierówno dzielone dotacje na zadania zlecone

Jak dodają członkowie ZGW zmiany dotacji w 2015 dla gmin wiejskich w poszczególnych województwach są ponadto znacznie zróżnicowane bez wyraźnego związku z liczbą mieszkańców.

- Kwoty wynikające ze zmniejszenia dotacji w 2015 roku dla gmin wiejskich przesunięto do miast na prawach powiatu i gmin miejskich. Pomimo uzasadniania przez wojewodów, że przy ustalaniu kwot dotacji posługują się kryterium ilości i pracochłonności zadań zleconych, to ostatecznie ustalone dla gmin wielkości dotacji są bardzo rozbieżne pomiędzy województwami w podobnych JST – analizują samorządowcy z ZGW.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.