• PARTNERZY PORTALU

Dowody osobiste za darmo

Od początku tego roku dowody osobiste można wyrabiać bez żadnych opłat. Do tej pory za wydanie nowego dowodu trzeba było płacić 30 zł.

Artykuł 36a ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, który mówił, że dowód osobisty wydaje się po uiszczeniu należnej opłaty stanowiącej równowartość kosztów jego wydania, został uchylony. Tym samym nie obowiązuje już, jak dotychczas opłata w wysokości 30 zł za wydanie takiego dokumentu.

Gminy już zabrały się za informowanie mieszkańców o dobrej dla nich nowinie. O zniesieniu opłat za wyrobienie dowodu poinformowało np. Biuro Dowodów Osobistych w Zgorzelcu. Zmiany jasno zakomunikował również urząd miasta w Ełku.

Dowód wyrabia się raz na 10 lat, lecz są sytuacje, kiedy trzeba to zrobić ponownie: przy zmianie adresu zameldowania, zmianie nazwiska lub też, gdy dowód zostanie zgubiony lub zniszczony.

Dotychczas każdorazowo, oprócz fotografii, które należy zrobić na swój koszt, wnioskodawca musiał uiścić opłatę w wysokości 30 zł. Od 1 stycznia 2010 roku opłatę tę zniesiono - czytamy na stronie Ełku.

Brak opłat ma sprzyjać chęci wymiany dowodu przy jakichkolwiek zmianach. Rząd zapowiedział ostatnio, że od 2011 roku będą obowiązywały nowe dokumenty tożsamości. Więcej tutaj: "Są założenia projektu ustawy o nowych dowodach osobistych".

 

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE