PARTNER PORTALU
  • BGK

Dowody osobiste za darmo

  • RAF    14 stycznia 2010 - 12:06

Od początku tego roku dowody osobiste można wyrabiać bez żadnych opłat. Do tej pory za wydanie nowego dowodu trzeba było płacić 30 zł.
Artykuł 36a ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych, który mówił, że dowód osobisty wydaje się po uiszczeniu należnej opłaty stanowiącej równowartość kosztów jego wydania, został uchylony. Tym samym nie obowiązuje już, jak dotychczas opłata w wysokości 30 zł za wydanie takiego dokumentu.

Gminy już zabrały się za informowanie mieszkańców o dobrej dla nich nowinie. O zniesieniu opłat za wyrobienie dowodu poinformowało np. Biuro Dowodów Osobistych w Zgorzelcu. Zmiany jasno zakomunikował również urząd miasta w Ełku.

Dowód wyrabia się raz na 10 lat, lecz są sytuacje, kiedy trzeba to zrobić ponownie: przy zmianie adresu zameldowania, zmianie nazwiska lub też, gdy dowód zostanie zgubiony lub zniszczony.

Dotychczas każdorazowo, oprócz fotografii, które należy zrobić na swój koszt, wnioskodawca musiał uiścić opłatę w wysokości 30 zł. Od 1 stycznia 2010 roku opłatę tę zniesiono - czytamy na stronie Ełku.

Brak opłat ma sprzyjać chęci wymiany dowodu przy jakichkolwiek zmianach. Rząd zapowiedział ostatnio, że od 2011 roku będą obowiązywały nowe dokumenty tożsamości. Więcej tutaj: "Są założenia projektu ustawy o nowych dowodach osobistych".

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.