PARTNER PORTALU
  • BGK

Drastyczne kary za bluźnierstwa na ulicy

  • Przegląd prasy/Dziennik Łódzki    12 sierpnia 2011 - 09:20
Drastyczne kary za bluźnierstwa na ulicy

Ministerstwo Sprawiedliwości chce drastycznego podniesienia kar za używanie wulgaryzmów w miejscach publicznych.
Na baczności powinni mieć się także pseudografficiarze, którzy wypisują na ścianach nieprzyzwoite hasła – informuje „Dziennik Łódzki”.

W projekcie nowego kodeksu wykroczeń za nieprzyzwoite słowa wypowiedziane w miejscu publicznym sąd może nałożyć do 3 tys. zł kary.

Czytaj też: Wskażesz graficiarza, dostaniesz nagrodę. Czy to skuteczne?

Z taką samą karą będą musiały się liczyć osoby zamieszczające w miejscu publicznym zbyt wulgarne ogłoszenia lub graffiti.

W obecnie obowiązującym kodeksie, maksymalna grzywna nakładana przez sąd była o połowę mniejsza. W projekcie, który może wejść w życie z nowym rokiem, rosną też górne stawki za inne popularne wykroczenia – niszczenie zieleni, wypuszczanie psa bez kagańca czy śmiecenie.

Utrata 3 tys. zł za wulgaryzmy zagrozi osobie, która mocniej narazi się stróżom prawa. Wtedy ci nie ograniczą mandatu, lecz sporządzą notatkę, która przyczyni się do wszczęcia postępowania sądowego.

Obecnie mandaty są nakładane przez funkcjonariuszy w wysokości od 20 do 500 zł. Ministerstwo Sprawiedliwości chce, aby ten przedział podniósł się do wysokości 50 – 1 tys. zł.

Niestety ustawodawca w nowym projekcie wciąż konkretnie nie określa, co jest słowem nieprzyzwoitym, a co nie.

Wysokość mandatu zależy od decyzji strażnika. To on na miejscu analizuje społeczną szkodliwość wykroczenia.

W 2010 r. za używanie słów wulgarnych łódzka straż miejska udzieliła 395 pouczeń, wlepiła 148 mandatów i sporządziła 27 notatek, które stały się podstawą do skierowania wniosku o ukaranie do sądu rejonowego. To właśnie tej ostatniej grupie, w myśl projektu nowego kodeksu, groziłaby kara 3 tys. zł – zamiast obecnych 1,5 tys. zł – informuje „Dziennik Łódzki”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Eterno Vagabundo, 2011-08-13 20:15:58

    Ostro się bierzcie za tego, który Szpeci bazgraniem ściany i mury. Zaś chamstwo zwalczać trza: napastliwe, I to taktowne, niemal cnotliwe.
  • Horror Pies, 2011-08-12 10:54:33

    A jaka bedzie kara, jesli bluzni pies bez kaganca, robiacy kupe na miejskim trawniku ?