PARTNER PORTALU
  • BGK

Drawsko Pomorskie i Złocieniec piszą do MSWiA ws. Ostrowic

  • Michał Wroński    27 lutego 2018 - 12:30
Drawsko Pomorskie i Złocieniec piszą do MSWiA ws. Ostrowic
Samorządowcy z Drawska Pomorskiego i Złocieńca liczą, że ich gminy dostaną więcej udziałów z PIT-u. (fot. pixabay.com)

Zwiększenie udziału w podatku PIT i części wyrównawczej subwencji ogólnej czy nieodpłatne przekazanie na własność terenów skarbu państwa – na takie wsparcie liczą samorządowcy z Drawska Pomorskiego i Złocieńca. To właśnie między te gminy miałyby zostać rozparcelowane zadłużone na 35 mln zł Ostrowice. Samorządowcy z obu wspomnianych gmin wystosowali w tej sprawie pismo do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. W najbliższy czwartek (1 marca) pismem tym zajmie się zarząd Związku Miast Polskich.
  • Samorządowcy z Drawska Pomorskiego i Złocieńca przygotowują plan B, na wypadek gdyby jednak MSWiA przeforsowało swój plan podziału między te gminy zadłużonych Ostrowic.
  • Wskazują, że w takim wypadku konieczne będzie znalezienie dla nich źródła finansowania tak, aby mogły one „podołać zwiększonemu zakresowi zadań własnych i zleconych oraz aby zlikwidować opóźnienia rozwojowe na terenie obecnej gminy Ostrowice”.
  • Zwracają też uwagę, że w razie ziszczenia się takiego scenariusza przy okazji najbliższych wyborów samorządowych należałoby też przeprowadzić wybory do gmin, które mają zostać powiększone.

Przyszłość Ostrowic była tematem spotkania, jakie odbyło się w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Udział w nim wzięli samorządowcy i posłowie z województwa zachodniopomorskiego, a także Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w MSWiA. Ten ostatni zapowiedział „nowe otwarcie” dotyczące sprawy i stwierdził, że ponownie rozważane są wszystkie możliwe opcje. Poinformował, że sprawą Ostrowic zajmie się międzyresortowy zespół (w jego skład wchodzą m.in. przedstawiciele MON, Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Finansów) powołany do opracowania systemowych rozwiązań problemu zadłużonych gmin w Polsce. Przedstawiciele MSWiA zapowiadają, że propozycje rozwiązań mają zostać przedstawione do konsultacji najpóźniej do końca marca.

Czytaj: Drawsko Pomorskie nie chce spłacać długów Ostrowic. Samorząd zaskoczony postawą wojewody

Tymczasem do Joachima Brudzińskiego, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, trafiło pismo gmin, które potencjalnie miałyby przejąć schedę po Ostrowicach. Podpisali się pod nim: burmistrz Złocieńca – Krzysztof Zacharzewski, zastępca burmistrza Drawska Pomorskiego – Marek Tobiszewski, a także przewodniczący rad miejskich w obu tych miejscowościach.

Czytaj: Likwidacja gminy Ostrowice. Drawsko Pomorskie protestuje przeciwko połączeniu

Od razu na wstępie podkreślają oni, że konsultacje społeczne wykazały, że lokalne społeczności nie godzą się na przedstawiony przez MSWiA pomysł rozwiązania problemu zadłużonych Ostrowic. Powtarzają, że najlepszym sposobem na uratowanie tej gminy byłoby wsparcie Skarbu Państwa w spłacie jej zadłużenia, a także stworzenie dla niej odpowiedniego programu pomocowego oraz liberalizacja zadań ochronnych na terenach objętych ochroną w ramach obszarów Natura 2000.

– Chodzi o rekompensaty dla samorządów za położenie na terenie chronionego krajobrazu – informuje burmistrz Krzysztof Zacharzewski.

Samorządowcy stawiają warunki i podpowiadają rozwiązania×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.