PARTNER PORTALU
 • BGK

Drawsko Pomorskie nie chce spłacać długów Ostrowic. Samorząd zaskoczony postawą wojewody

 • Michał Wroński    17 sierpnia 2017 - 07:59
Drawsko Pomorskie nie chce spłacać długów Ostrowic. Samorząd zaskoczony postawą wojewody
Wiceburmistrz Drawska Pomorskiego Marek Tobiszewski informuje, że na koniec czerwca zadłużenie Ostrowic przekroczyło już 43 mln zł. (fot. mat. UG Drawsko Pomorskie)

Kto weźmie na siebie spłatę długów gminy Ostrowice? Do uregulowania jest rachunek na kilkadziesiąt milionów złotych. Po tym jak MSWiA dało „zielone światło” do likwidacji zadłużonych Ostrowic i włączenia ich obszaru do gminy Drawsko Pomorskie, w samorządzie tej drugiej gminy zapanowała konsternacja. Wiceburmistrz mówi, że taki krok stanowiłby ukaranie mieszkańców i ostrzega przed możliwym pogorszeniem sytuacji finansowej i statusu społecznego tamtejszej ludności.
• Samorząd Drawska Pomorskiego jest zaskoczony informacją o tym, że to właśnie do tej gminy miałby zostać włączony obszar likwidowanej gminy Ostrowice.

• Kto w tej sytuacji spłaci długi Ostrowic? W Drawsku Pomorskim nie palą się do tego, by uregulować rachunek na kilkadziesiąt milionów złotych.

• Jak się dwie biedy łączą, to w efekcie będzie jeszcze większa bieda – ostrzega Krzysztof Iwaniuk, wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP.

 

Los gminy Ostrowice wydaje się już przesądzony. W środę (9.08) zachodniopomorski urząd wojewódzki poinformował, że MSWiA popiera przedstawiony przez wojewodę plan „zniesienia gminy Ostrowice i włączenia jej do obszaru gminy Drawsko Pomorskie". W ciągu trzech miesięcy opinię w sprawie mają jeszcze przedstawić obie zainteresowane gminy, ale stanowisko wojewody jest jasne.

– Niestety, sytuacja finansowa Ostrowic nie daje żadnej nadziei, gmina nie ma szans na samodzielne istnienie – ocenia wojewoda Krzysztof Kozłowski.

Długi Ostrowic są większe, niż się oficjalnie podaje?

Dla liczącego niespełna 17 tysięcy mieszkańców Drawska Pomorskiego (344 km kw. powierzchni) „połknięcie” 2,5-tysięcznych Ostrowic (150 km. kw. powierzchni) wcale nie będzie jednak łatwą sprawą. Zwłaszcza jeżeli miałoby się wiązać z jakąś formą przejęcia wynoszącego 35 mln zł zadłużenia Ostrowic. Wystarczy zresztą przypomnieć, że całe zaplanowane w tegorocznym budżecie dochody Drawska Pomorskiego to ok. 70 mln zł.

Czytaj: Zachodniopomorskie. Były wójt zadłużonych Ostrowic z zarzutami

Tymczasem – jak ujawnia wiceburmistrz Drawska Pomorskiego Marek Tobiszewski – podawana oficjalnie wysokość zadłużenia Ostrowic jest już nieaktualna. Podczas środowej (9.08) konferencji prasowej Tobiszewski, powołując się na dane ze sprawozdawczości gminy Ostrowice, informuje bowiem, że na koniec czerwca wysokość długu tej gminy przekroczyła już 43 mln zł. Przypomina ponadto, że podczas spotkania, które 2 sierpnia odbyło się w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim, przedstawiciele Drawska Pomorskiego jasno zaznaczyli, iż podstawowym warunkiem prowadzenia rozmów w tej sprawie jest likwidacja zadłużenia Ostrowic. Propozycję wojewody, by ów dług zlikwidować poprzez pożyczkę z budżetu skarbu państwa, którą spłaci następnie gmina Drawsko Pomorskie w nowych granicach, uznali za scenariusz absolutnie nie do przyjęcia, stwierdzając, że „zahamuje to dotychczasowy rozwój gospodarczy gminy Drawsko Pomorskie, znacznie pogorszy sytuację finansową, zmniejszy dochody na jednego mieszkańca oraz obniży jej zdolność kredytową i inwestycyjną”.

Dla Drawska Pomorskiego to niespodzianka. Rzecz w tym, że kiepska

W reakcji na takie stanowisko wojewoda podczas spotkania miał zapewnić, że gmina przejmująca nie może ponieść jakiegokolwiek uszczerbku na skutek przejęcia gminy Ostrowice, a cała operacja ma wręcz „wzmocnić potencjał gmin łączonych”.×
KOMENTARZE (8)

 • gh, 2017-08-22 10:10:57

  Do BAW: Rewal wychodzi na prostą bo miał co sprzedać. Gdyby nie działka nad morzem kiedyś przejęta od wojska to ciężko byłoby mówić o wychodzeniu na prostą.
 • gh, 2017-08-21 13:17:29

  @danderek A dlaczego ja jako płatnik podatków (czytaj sponsor budżetu Państwa) mam ponosić koszty spłaty długu źle zarządzanej gminy. Gdzie jest ryzyko prowadzenia działalności przez firmy dające pożyczki bankrutom. Może niech Provident albo RIO zaczną zarządzać gminą Ostrowice - może na zasadzie le...asingu albo kontraktu menedżerskiego - tym razem ze ścisła kontrolą wydatków i przychodów.  rozwiń
 • JA, 2017-08-20 20:01:40

  Do kredytmam: To nie są, idioto, skutki rządów Tuska, tylko skutki fatalnych rządów kierownictwa tej gminy.