PARTNER PORTALU
  • BGK

Drawsko Pomorskie zaprasza RPO. Temat spotkania: przyłączenie zadłużonych Ostrowic

  • KDS    20 września 2017 - 17:08
Drawsko Pomorskie zaprasza RPO. Temat spotkania: przyłączenie zadłużonych Ostrowic
Drawsko Pomorskie nie chce spłacać gigantycznych długów Ostrowic (fot. UM Drawsko)

W czwartek (21 września) mieszkańcy Drawska Pomorskiego będą mogli spotkać się z Adamem Bodnarem, rzecznikiem praw obywatelskich. Tematem przewodnim dyskusji będzie włączenie zadłużonej gminy Ostrowie do Drawska, czemu gmina się sprzeciwia. Tymczasem MSWiA podaje, że rozmowy nad rozwiązaniem tego problemu trwają.
Propozycja wojewody zachodniopomorskiego Krzysztofa Kozłowskiego dotyczącą "zniesienia gminy Ostrowice i włączenia jej do obszaru gminy Drawsko Pomorskie" wywołała u samorządowców z Drawska spore oburzenie. Bowiem zgodnie z pomysłem urzędników państwowych Drawsko miałoby przejąć gigantyczny dług małej gminy.

Liczące 2,5 tys. mieszańców Ostrowice są zadłużone na nieco ponad 35 mln zł, z czego blisko 28 mln to zadłużenie w parabankach. Zaś ich cały roczny budżet wynosi 11 mln zł. 

Dlatego Marek Tobiszewski, burmistrz Drawska Pomorskiego zaraz po tym, jak na początku sierpnia wojewoda zachodniopomorski poinformował, że MSWiA popiera przedstawiony przez wojewodę plan, zaczął działać. W jego opinii propozycja wojewody, by dług Ostrowic zlikwidować poprzez pożyczkę z budżetu skarbu państwa, którą spłaci następnie gmina Drawsko Pomorskie w nowych granicach, jest nie do przyjęcia.

- Zahamuje to dotychczasowy rozwój gospodarczy gminy Drawsko Pomorskie, znacznie pogorszy sytuację finansową, zmniejszy dochody na jednego mieszkańca oraz obniży jej zdolność kredytową i inwestycyjną - alarmował samorządowiec. 

Teraz zorganizował spotkanie otwarte z Adamem Bodnarem, rzecznikiem praw obywatelskich. Głównym tematem ma być pomysł zniesienia gminy Ostrowiec i włączenia jej do Drawska. RPO odwiedzi Drawsko w czwartek (21 września) w kinie Drawa (ul. Dworcowa 2). Start godz. 13. 

Przypomnijmy, że do 15 października mieszkańcy Drawska mogą wziąć udział w konsultacjach społecznych, których tematem jest właśnie kwestia przyłączenia do ich terenu gminy Ostrowice. 

Głos w sprawie zabiera też resor administracji. We wtorek (19 września) w siedzibie MSWiA odbyło się spotkanie Sebastiana Chwałka, sekretarza stanu z przedstawicielami Ostrowic i Drawska Pomorskiego. 

Nie udało się dość do porozumienia w sprawie rozwiązania kwestii długu. Jednak Chwałek i wojewoda zachodniopomorski zadeklarowali chęć wypracowania rozwiązań, które będą optymalne z punktu widzenia zarówno samorządów, jak i mieszkańców.

- MSWiA w porozumieniu z Ministerstwem Finansów prowadzi obecnie w tym zakresie szczegółowe analizy, których celem będzie wypracowanie najbardziej satysfakcjonujących dla obu stron rozwiązań finansowych - informują przedstawiciele resortu. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.