PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogi i kanalizacja dzięki Funduszowi Wsparcia

  • KB    23 kwietnia 2010 - 09:26
Drogi i kanalizacja dzięki Funduszowi Wsparcia

Dzięki tegorocznej edycji Funduszu Wsparcia samorząd województwa kujawsko-pomorskiego pomoże zrealizować 29 projektów inwestycyjnych w 25 gminach regionu.
Budowy oraz przebudowy dróg i ulic, kanalizacji i sieci wodociągowych, termomodernizacje budynków oraz budowy świetlic wiejskich – dzięki tegorocznej edycji Funduszu Wsparcia samorząd województwa pomoże zrealizować 29 projektów inwestycyjnych w 25 gminach regionu.

Decyzję o udzieleniu wsparcia podjął już zarząd województwa, a na najbliższej sesji (26 kwietnia) zadecyduje o tym sejmik.

Działający od 2007 roku Fundusz Wsparcia województwa kujawsko-pomorskiego, jest pierwszym w kraju, innowacyjnym instrumentem wewnątrzregionalnej polityki spójności, na którego rozwiązaniach wzoruje się obecnie wiele samorządów wojewódzkich w całym kraju. Jego zadaniem jest wyrównywanie dysproporcji w rozwoju ekonomicznym poszczególnych gmin.

- Trzy lata działania Funduszu Wsparcia w naszym regionie udowodniły jak bardzo taka inicjatywa jest potrzebna. Na pomoc dla najbardziej potrzebujących gmin od 2007 roku przeznaczyliśmy już 30 milionów złotych. W 2010 roku zarezerwowaliśmy w budżecie województwa kolejne 10 milionów złotych na cel  – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Na tegorocznej liście Funduszu Wsparcia znajduje się 29 inwestycji zaplanowanych przez 25 gmin. Są to przedsięwzięcia związane z poprawą infrastruktury komunikacyjnej, społecznej i oświatowej.

Najwięcej, bo aż 18 projektów dotyczy budowy lub przebudowy nawierzchni dróg gminnych i ulic. Takie przedsięwzięcia zrealizuje między innymi gmina Gruta, która przebuduję drogę w miejscowości Boguszewo i Jasiewo, a także miasto i gmina Radzyń Chełmiński, która wybuduje ścieżkę pieszo-rowerową z Wymysłowa do Radzynia Chełmińskiego.

Kolejne 6 zadań to budowa lub przebudowa sieci wodociągowej wraz ze stacjami uzdatniania wody oraz budowy sieci kanalizacyjnych. Taką inwestycję zrealizuje między innymi gmina Brodnica, która przebuduje kanalizację sanitarną w części ulic w Karbowie, a gmina Śliwice wybuduje sieć kanalizacyjną z przyłączami w miejscowości Krąg.

W tym roku zostaną też wykonane dwie termomodernizacje budynków oświatowych. Takie przedsięwzięcie zrealizuje gmina Łubianka, która przeznaczy wsparcie na termomodernizację sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Łubiance oraz budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego i zagospodarowanie terenu wokół szkoły.

Powstaną też lub zostaną przebudowane dwie świetlice wiejskie: w Wałdowie w gminie Pruszcz oraz w Łączonku w gminie Brzuze. Kolejna inwestycja to przebudowa przez gminę Dobre obiektu po byłej cukrowni na Gminny Ośrodek Kultury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.