PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogi i kanalizacja dzięki Funduszowi Wsparcia

  • KB    23 kwietnia 2010 - 09:26
Drogi i kanalizacja dzięki Funduszowi Wsparcia

Dzięki tegorocznej edycji Funduszu Wsparcia samorząd województwa kujawsko-pomorskiego pomoże zrealizować 29 projektów inwestycyjnych w 25 gminach regionu.
Budowy oraz przebudowy dróg i ulic, kanalizacji i sieci wodociągowych, termomodernizacje budynków oraz budowy świetlic wiejskich – dzięki tegorocznej edycji Funduszu Wsparcia samorząd województwa pomoże zrealizować 29 projektów inwestycyjnych w 25 gminach regionu.

Decyzję o udzieleniu wsparcia podjął już zarząd województwa, a na najbliższej sesji (26 kwietnia) zadecyduje o tym sejmik.

Działający od 2007 roku Fundusz Wsparcia województwa kujawsko-pomorskiego, jest pierwszym w kraju, innowacyjnym instrumentem wewnątrzregionalnej polityki spójności, na którego rozwiązaniach wzoruje się obecnie wiele samorządów wojewódzkich w całym kraju. Jego zadaniem jest wyrównywanie dysproporcji w rozwoju ekonomicznym poszczególnych gmin.

- Trzy lata działania Funduszu Wsparcia w naszym regionie udowodniły jak bardzo taka inicjatywa jest potrzebna. Na pomoc dla najbardziej potrzebujących gmin od 2007 roku przeznaczyliśmy już 30 milionów złotych. W 2010 roku zarezerwowaliśmy w budżecie województwa kolejne 10 milionów złotych na cel  – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Na tegorocznej liście Funduszu Wsparcia znajduje się 29 inwestycji zaplanowanych przez 25 gmin. Są to przedsięwzięcia związane z poprawą infrastruktury komunikacyjnej, społecznej i oświatowej.

Najwięcej, bo aż 18 projektów dotyczy budowy lub przebudowy nawierzchni dróg gminnych i ulic. Takie przedsięwzięcia zrealizuje między innymi gmina Gruta, która przebuduję drogę w miejscowości Boguszewo i Jasiewo, a także miasto i gmina Radzyń Chełmiński, która wybuduje ścieżkę pieszo-rowerową z Wymysłowa do Radzynia Chełmińskiego.

Kolejne 6 zadań to budowa lub przebudowa sieci wodociągowej wraz ze stacjami uzdatniania wody oraz budowy sieci kanalizacyjnych. Taką inwestycję zrealizuje między innymi gmina Brodnica, która przebuduje kanalizację sanitarną w części ulic w Karbowie, a gmina Śliwice wybuduje sieć kanalizacyjną z przyłączami w miejscowości Krąg.

W tym roku zostaną też wykonane dwie termomodernizacje budynków oświatowych. Takie przedsięwzięcie zrealizuje gmina Łubianka, która przeznaczy wsparcie na termomodernizację sali gimnastycznej przy Zespole Szkół w Łubiance oraz budowę kompleksu sportowo-rekreacyjnego i zagospodarowanie terenu wokół szkoły.

Powstaną też lub zostaną przebudowane dwie świetlice wiejskie: w Wałdowie w gminie Pruszcz oraz w Łączonku w gminie Brzuze. Kolejna inwestycja to przebudowa przez gminę Dobre obiektu po byłej cukrowni na Gminny Ośrodek Kultury.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.