PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogi. Spółki specjalnego przeznaczenia także dla samorządów

  • pt    5 lutego 2018 - 15:19
Drogi. Spółki specjalnego przeznaczenia także dla samorządów
Nowa instytucja prawna mogłaby być zastosowana w praktyce samorządowej jedynie w specyficznych warunkach (fot.fotolia)

Samorządy chciałyby mieć możliwości korzystania przy inwestycjach drogowych z instytucji spółek specjalnego przeznaczenia - tak jak może to obecnie czynić Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
  • Stanowisko Związku Powiatów Polskich w sprawie inwestycji drogowych.
  • Samorządowcy popierają pomysł Krakowa.
  • Nowa instytucja prawna mogłaby być zastosowana w praktyce samorządowej jedynie w specyficznych warunkach.

Jak pisze ZPP, we współczesnych państwach samorząd lokalny jest odpowiedzialny za zaspokajanie przeważającej części zbiorowych potrzeb obywateli. Sprawne zmierzenie się z tym wyzwaniem przez poszczególne gminy czy powiaty wymaga sięgania po nowoczesne metody zarządzania, w tym również w zakresie organizacji i realizacji zadań.

Czytaj też: Powiaty apelują o więcej środków na drogi lokalne

Związek przypomina, że od dawna postuluje odejście od szczegółowego opisywania w ustawach sposobu realizacji zadań, a tym samym zwiększenie samodzielności  jednostek samorządu terytorialnego.

Samorządowcy dodają, że z tego względu ZPP generalnie popiera wszystkie inicjatywy płynące z poszczególnych gmin, deklarując jednocześnie udział i pomoc ekspertów w opracowywaniu nowych rozwiązań prawnych.

- Dotyczy to również propozycji sformułowanej przez miasto Kraków, a polegającej na stworzeniu dla zainteresowanych jednostek możliwości korzystania przy inwestycjach drogowych z instytucji spółek specjalnego przeznaczenia – tak jak może to obecnie czynić Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

- Choć oceniamy, że przywołana instytucja prawna będzie mogła być zastosowana w praktyce samorządowej jedynie w specyficznych warunkach, to jednak nie widzimy uzasadnienia, by ustawowo ograniczać prawo korzystania z niej wyłącznie do sektora rządowego - piszą autorzy stanowiska i dodają:

- W związku z powyższym popieramy propozycję sformułowaną przez Kraków i mamy nadzieję na jej rzetelne przeanalizowanie przez właściwe ministerstwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.