PARTNER PORTALU
  • BGK

Drogi wojewódzkie w zamian za obwodnice

  • AW    24 marca 2012 - 15:55
Drogi wojewódzkie w zamian za obwodnice

Przejęcie drogi wojewódzkiej numer 550 w granicach miasta w zamian za przejęcie przez samorządową administrację regionu miejskiej obwodnicy i środki z budżetu województwa na modernizacją chełmińskiego odcinka 550-tki – to propozycja dla władz Chełmna i powiatu chełmińskiego, złożona przez kujawsko-pomorski urząd marszałkowski. Podobne rozwiązanie zastosowano już w przypadku Wąbrzeźna.
Jak podaje urząd marszałkowski, samorząd Wąbrzeźna jest pierwszym w regionie, który zdecydował się przejąć drogi wojewódzkie w granicach miasta. Miejska gmina administruje nimi od 1 stycznia. W zamian samorząd województwa przejął wąbrzeską obwodnicę. Stosowne uchwały w tej sprawie podjęły sejmik województwa i Rada Miejska w Wąbrzeźnie. W porozumieniu w tej sprawie między zarządem województwa i magistratem zagwarantowano też przekazanie lokalnym władzom środków z budżetu województwa na modernizację tras. Wartość subwencji to 7,7 mln złotych w ciągu dwóch lat (2012 i 2013).

- To logiczne, funkcjonalne i obopólnie korzystne rozwiązanie. Zamierzamy je także proponować innym lokalnym samorządom, traktując porozumienie z Wąbrzeźnem jako modelowe  – informuje marszałek Piotr Całbecki (oceń jego działania).

23 marca wstępną propozycję w tej sprawie urząd marszałkowski złożył władzom Chełmna oraz władzom powiatu chełmińskiego, który administruje chełmińską obwodnicą. Oferta sprowadza się do przejęcia przez magistrat drogi wojewódzkiej numer 550 w granicach miasta, przejęcia przez samorząd województwa należącej do starostwa obwodnicy oraz zagwarantowania miastu środków na modernizację ulic w przebiegu 550-tki. W spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim uczestniczyli burmistrz Mariusz Kędzierski i starosta Wojciech Bińczyk. Oferta została roboczo przyjęta. To początek uzgodnień w tej sprawie.

O możliwość przejęcia dróg wojewódzkich w granicach miasta zabiega obecnie Kcynia w powiecie nakielskim. Rozmowy na ten temat trwają.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.