Dronem w miejskiego dłużnika podatkowego

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 27-01-2015
  • drukuj
Miasta i gminy zaczynają inwestować w ortofotomapy, czyli precyzyjne plany stworzone na podstawie zdjęć lotniczych, satelitarnych czy choćby wykonanych przez coraz popularniejsze drony.
Dronem w miejskiego dłużnika podatkowego
Na zdj. amerykański dron RQ-2 Pioneer

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", z reguły są one wykorzystywane do planowania przestrzennego, ale ostatnio samorządy odkryły jeszcze jedną ich zaletę.

Otóż takie mapy mogą być doskonałym narzędziem do egzekucji zaległych podatków. Chodzi np. o niezgłoszone budowle, za które nie został opłacony podatek od nieruchomości.

W latach 2009-2014 katowicki magistrat ściągnął dzięki ortofotomapom dodatkowo 2,3 mln zł podatku od nieruchomości. We Wrocławiu w latach 2013-2014 ujawniono nieprawidłowości w 64 nieruchomościach, co zaowocowało ściągnięciem 1,5 mln zł.

Swoista inwigilacja z powietrza zaczyna jednak budzić zaniepokojenie np. Fundacji Panoptykon zajmującej się m.in. tematyką ochrony danych osobowych.

Z jednej strony to zrozumiałe, że państwo walczy z naruszeniami prawa, ale z drugiej pojawia się pytanie o proporcjonalność tych działań, a mianowicie - czy inwestowanie w tego typu technologie nie prowadzi nas do państwa policyjnego, gdzie każdy pretekst do skontrolowania obywatela jest dobry - pytają eksperci Panoptykonu

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

dobry pomysł, osoby fizyczne to kropla w porównaniu do samowolek w firmach, jestem za !!

anonim, 2015-01-27 15:34:48 odpowiedz

Dziwię się członkom Fundacji Panoptykon, czyżby się czegoś bali!. Moje dane osobowe są przedmiotem handlu nieskończenie wielu różnych firm. Świadczą o tym telefony z zaproszeniami na pseudo pokazy. Jestem za tym by wykorzystywać zdobycze techniki dla ujawniania nieprawidłowości. Ja płacę podatek od ...nieruchomości, płacę abonament rtv, dlaczego inni tego nie robią? W naszym Kraju ceniony jest oszust, złodziej, a nie ceniony jest obywatel rzetelnie wypełniający swoje powinności! rozwiń

Stanisław, 2015-01-27 09:18:08 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU