PARTNER PORTALU
  • BGK

Drożeją opłaty za parkowanie w Katowicach

  • PAP    6 marca 2013 - 17:38
Drożeją opłaty za parkowanie w Katowicach

2 zł zapłacą niebawem kierowcy za pierwszą rozpoczętą godzinę parkowania w śródmieściu Katowic. To o 50 gorszy więcej niż dotychczas. O podniesieniu stawek w strefach płatnego parkowania zdecydowali podczas środowej sesji miejscy radni.
Lokalne władze tłumaczą, że stawki za parkowanie nie były zmieniane od 2004 r. i trzeba je było "urealnić".

"Nawet po poniesieniu stawek, opłaty za parkowanie w Katowicach będą należały do najniższych wśród dużych miast w Polsce" - powiedział  asystent prezydenta Katowic Maciej Biskupski.

Czytaj też: Samorząd powinien ustalać stawki za parkowanie

Zgodnie z przyjętą uchwałą pierwsza rozpoczęta godzina parkowania w Katowicach będzie kosztowała 2 zł, druga - 2,40 zł, trzecia - 2,80 zł, za każdą następną kierowcy zapłacą 2 zł. Dotychczas stawki te wynosiły odpowiednio: 1,50 zł, 1,80 zł, 2 zł i 1,50 zł.

Na obszarze strefy płatnego parkowania, w miejscach oznaczonych znakiem D18 "parking" z tabliczką "P płatny", opłata za parkowanie pojazdów będzie pobierana w dni robocze, od poniedziałku do piątku, od godziny 9 do 16.30.

Miesięczna opłata abonamentowa za parkowanie na zastrzeżonym stanowisku, tzw. kopercie, wyniesie 275 zł. Z płacenia za parking zwolnieni są m.in. niepełnosprawni i pracownicy różnych służb podczas wykonywania obowiązków służbowych, np. strażnicy miejscy i pogotowie gazowe.

Za parking nie zapłacą także ci mieszkańcy Katowic, którzy jeżdżą pojazdami z napędem elektrycznym lub hybrydowym. By parkować za darmo muszą jednak posiadać specjalną "kartę pojazdu elektrycznego".

Jak tłumaczą lokalne władze, stawki za parkowanie w Katowicach nie były zmieniane od stycznia 2004 r. Od tego czasu nie zmienił się również znacząco obszar strefy płatnego parkowania, pomimo iż w wyniku przebudowy centrum Katowic trwale zlikwidowano płatne miejsca postojowe w wielu miejscach.

Po analizie stawek opłat za płatne miejsca postojowe w innych miastach, urzędnicy uznali, że stawki obowiązujące w Katowicach są niższe lub porównywalne z innymi miastami. Na konieczność "urealnienia" opłat wskazywała też skarbnik miasta.

Według Biskupskiego niego nowe stawki wejdą w życie w najbliższych tygodniach, po 14 dniach od opublikowania ich w Dzienniku Urzędowym Woj. Śląskiego.

Przedstawiciele magistratu przekonują też, że katowiczanie mieszkający w strefie płatnego parkowania oraz podmioty mające w niej swoje siedziby nie powinni odczuć wzrostu opłat dzięki kartom mieszkańca oraz kartom parkingowym, za wydanie których opłaty nie uległy zmianie.

Nowe stawki zostały skonsultowane z Miejskim Zarządem Ulic i Mostów w Katowicach, który oszacował, że uchwalenie ich powinno skutkować wzrostem przychodów z tytułu opłat parkingowych o około 35 proc. w porównaniu z 2012 r. Według szacunków, koszty wprowadzenia podwyższonych stawek, które poniesie MZUiM, wyniosą ok. 84,5 tys. zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.