Drożeją opłaty za parkowanie w Katowicach

2 zł zapłacą niebawem kierowcy za pierwszą rozpoczętą godzinę parkowania w śródmieściu Katowic. To o 50 gorszy więcej niż dotychczas. O podniesieniu stawek w strefach płatnego parkowania zdecydowali podczas środowej sesji miejscy radni.
Drożeją opłaty za parkowanie w Katowicach

Lokalne władze tłumaczą, że stawki za parkowanie nie były zmieniane od 2004 r. i trzeba je było "urealnić".

"Nawet po poniesieniu stawek, opłaty za parkowanie w Katowicach będą należały do najniższych wśród dużych miast w Polsce" - powiedział  asystent prezydenta Katowic Maciej Biskupski.

Czytaj też: Samorząd powinien ustalać stawki za parkowanie

Zgodnie z przyjętą uchwałą pierwsza rozpoczęta godzina parkowania w Katowicach będzie kosztowała 2 zł, druga - 2,40 zł, trzecia - 2,80 zł, za każdą następną kierowcy zapłacą 2 zł. Dotychczas stawki te wynosiły odpowiednio: 1,50 zł, 1,80 zł, 2 zł i 1,50 zł.

Na obszarze strefy płatnego parkowania, w miejscach oznaczonych znakiem D18 "parking" z tabliczką "P płatny", opłata za parkowanie pojazdów będzie pobierana w dni robocze, od poniedziałku do piątku, od godziny 9 do 16.30.

Miesięczna opłata abonamentowa za parkowanie na zastrzeżonym stanowisku, tzw. kopercie, wyniesie 275 zł. Z płacenia za parking zwolnieni są m.in. niepełnosprawni i pracownicy różnych służb podczas wykonywania obowiązków służbowych, np. strażnicy miejscy i pogotowie gazowe.

Za parking nie zapłacą także ci mieszkańcy Katowic, którzy jeżdżą pojazdami z napędem elektrycznym lub hybrydowym. By parkować za darmo muszą jednak posiadać specjalną "kartę pojazdu elektrycznego".

Jak tłumaczą lokalne władze, stawki za parkowanie w Katowicach nie były zmieniane od stycznia 2004 r. Od tego czasu nie zmienił się również znacząco obszar strefy płatnego parkowania, pomimo iż w wyniku przebudowy centrum Katowic trwale zlikwidowano płatne miejsca postojowe w wielu miejscach.

Po analizie stawek opłat za płatne miejsca postojowe w innych miastach, urzędnicy uznali, że stawki obowiązujące w Katowicach są niższe lub porównywalne z innymi miastami. Na konieczność "urealnienia" opłat wskazywała też skarbnik miasta.

Według Biskupskiego niego nowe stawki wejdą w życie w najbliższych tygodniach, po 14 dniach od opublikowania ich w Dzienniku Urzędowym Woj. Śląskiego.

Przedstawiciele magistratu przekonują też, że katowiczanie mieszkający w strefie płatnego parkowania oraz podmioty mające w niej swoje siedziby nie powinni odczuć wzrostu opłat dzięki kartom mieszkańca oraz kartom parkingowym, za wydanie których opłaty nie uległy zmianie.

Nowe stawki zostały skonsultowane z Miejskim Zarządem Ulic i Mostów w Katowicach, który oszacował, że uchwalenie ich powinno skutkować wzrostem przychodów z tytułu opłat parkingowych o około 35 proc. w porównaniu z 2012 r. Według szacunków, koszty wprowadzenia podwyższonych stawek, które poniesie MZUiM, wyniosą ok. 84,5 tys. zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU