PARTNER PORTALU
  • BGK

Droższa woda i opłaty lokalne w Olsztynie

  • aw/PAP    25 listopada 2015 - 17:07
Droższa woda i opłaty lokalne w Olsztynie
Metr sześc. wody będzie w przyszłym roku w Olsztynie kosztować 3,86 zł brutto (fot.fotolia)

Średnio o 4 proc. wzrosną w Olsztynie od początku przyszłego roku stawki podatku od nieruchomości, a o 2 proc. podrożeje wodę i ścieki - zdecydowała olsztyńska rada miejska. W 2016 roku ratusz spodziewa się wzrostu wpływów podatkowych o 4 mln zł.
W środę (25 listopada) olsztyńska rada miasta przyjęła kilka uchwał dotyczących lokalnych podatków i opłat, m.in. opłaty targowej, opłaty za korzystanie z miejskich przystanków, czy opłat za auta ciężarowe.

Jak podkreślił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podatki, które dotykają"przeciętnych mieszkańców miasta" tj. podatek od nieruchomości i od gruntów oraz opłaty za wodę i ścieki, wzrosną "nieznacznie".

"Ale trzeba pamiętać przy tym, że w ostatnich latach podatki w Olsztynie nie były podnoszone" - podkreślił Grzymowicz.

Jakie będą stawki opłat i podatków w Olsztynie w 2016 r.?

Zgodnie z uchwałą przyjętą przez radę miasta, od 1 stycznia 2016 r. stawki podatku od nieruchomości wzrosną w stosunku do obecnych średnio o 4 proc., czyli 30 gr za 1 m kw. powierzchni. Wyjątkiem są stawki od tzw. "gruntów pozostałych", w tym użytkowanych przez organizacje pożytku publicznego oraz od budynków mieszkalnych, które będą wyższe o 9 gr za 1 m kw.

Po podwyżkach podatek od gruntów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza wyniesie 0,8 zł za 1 m kw. Nową stawkę za budynki mieszkalne ustalono na 0,7 zł za 1 m kw., a za budynki przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej - 21,8 zł za 1 m kw. powierzchni użytkowej.

Za podwyżką głosowało 14 radnych, dziewięciu było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Jak przekonywał radny z prezydenckiego klubu Mirosław Gornowicz, przy nowych stawkach podatek za 60-metrowe mieszkanie wzrośnie w ciągu roku o 5,4 zł i wyniesie 42 zł. "To nie jest coś, co nawet dla niezamożnej rodziny ma realne znaczenie" - ocenił.

Podatek od nieruchomości nie był zmieniany w Olsztynie od blisko dwóch lat. Według wyliczeń urzędników podwyżka zwiększy dochody miasta o 4 mln zł, co zostało już uwzględnione w projekcie przyszłorocznego budżetu.

Rada przyjęła też uchwałę zmieniającą od Nowego Roku taryfy opłat za wodę i ścieki. Poparło ją 16 radnych, dwóch było przeciw a sześciu wstrzymało się od głosu.

Metr sześc. wody będzie w przyszłym roku w Olsztynie kosztować 3,86 zł brutto, czyli o 5 gr mniej niż dotychczas. Natomiast opłata za 1 m sześc. odprowadzonych ścieków będzie wyższa o 33 grosze i wyniesie 5,92 zł brutto. Oznacza to, że łączne opłaty za wodę i ścieki będą wyższe o ok. 2 proc.

Według wyliczeń urzędników spowoduje to, że miesięczny koszt utrzymania w przeliczeniu na jedną osobę wzrośnie o 84 gr. Przed sesją niektórzy radni w mediach społecznościowych określali tę podwyżkę jako "socjotechniczną" podkreślając, że choć cena wody spadła, to mieszkańcy i tak w ogólnym rachunku zapłacą więcej.

Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie Wiesław Pancer tłumaczył wprowadzenie nowych stawek przewidywaną na przyszły rok "zmianą warunków ekonomicznych". Jak mówił, chodzi przede wszystkim o inflację, amortyzację, koszty remontów i odsetki od pożyczek.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.