PARTNER PORTALU
  • BGK

Duża ustawa reprywatyzacyjna. Ministerstwo Sprawiedliwości: "Czas działa na niekorzyść samorządów"

  • bad    1 lutego 2018 - 20:00
Duża ustawa reprywatyzacyjna. Ministerstwo Sprawiedliwości: "Czas działa na niekorzyść samorządów"
Samorządy wciąż nie wiedzą, ile zapłacą w związku z dużą ustawą reprywatyzacyjną (Fot. Pixabay)

Odwlekanie uchwalenia dużej ustawy reprywatyzacyjnej działa na niekorzyść przede wszystkim jednostek samorządu terytorialnego - uważa Ministerstwo Sprawiedliwości.
  • Zaawansowane są prace nad projektem ustawy o zrekompensowaniu niektórych krzywd wyrządzonych osobom fizycznym wskutek przejęcia nieruchomości lub zabytków ruchomych przez władze komunistyczne po 1944 r.
  • Chodzi o tzw. dużą ustawę reprywatyzacyjną.
  • Ma ona ostatecznie uregulować wszelkie zmiany związane z prywatyzacją nieruchomości znacjonalizowanych po II wojnie światowej.

Jak wyjaśniał w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl wiceminister sprawiedliwości i przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki, zgodnie z ustawą planowany jest rok na składanie roszczeń, potem automatycznie wygasają. Jak przypomina, dzisiaj roszczenia są bezterminowe, a jeśli tej ustawy nie będzie, problemy z roszczeniami mogą jeszcze trwać dziesiątki lat. 

Dyrektor Biura Związku Miast Polskich, sekretarz Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Andrzej Porawski, podkreśla, że w ramach współpracy z projektodawcami, niektóre z uwag przedstawicieli jednostek samorządowych zostały w projekcie ustawy uwzględnione.

- Ale to jest projekt, który rodzi poważne skutki finansowe w określonych przypadkach - zwraca uwagę Andrzej Porawski.

Proponuje, by ostatni projekt ustawy, z 24 stycznia został jeszcze przedyskutowany w zespołach finansów publicznych oraz infrastruktury i rozwoju Komisji Wspólnej. - Członkowie komisji nie zdążyli się jeszcze z nim zapoznać - wyjaśnia.

Czytaj też: Hanna Gronkiewicz-Waltz o reprywatyzacji: Często analizuję, czy mogłam przejrzeć postępowanie nieuczciwych urzędników

Kamil Zaradkiewicz, dyrektor departamentu prawa administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości zaznacza, że samorządowcy na zespołach KWRiST deklarowali pozytywne zaopiniowanie projektu ustawy, po przyjęciu uzgodnionych i uwzględnionych zmian i poprawek.

- W imieniu ministra Jakiego chciałem przestrzec państwa i poprosić, by nie przeciągać sprawy opiniowania tego projektu - mówi Kamil Zaradkiewicz.

Jego zdaniem mówimy o „jednej z najważniejszych, fundamentalnych dla całego państwa, projekcie ustawy. Projekt ten spotyka się z presją środowisk w Polsce oraz na arenie międzynarodowej”.

- Uważamy, że nie ma żadnych przesłanek merytorycznych, by wracał on do zaopiniowania na zespoły. Dalsze przeciąganie tej kwestii rodzi niebezpieczeństwo istotnych zagrożeń dla samej ustawy - podkreśla Kamil Zaradkiewicz, który zwraca uwagę, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba orzeczeń sądów administracyjnych, dotyczących tylko reformy rolnej i zwrotów nieruchomości wzrosła trzykrotnie.

- Jeśli państwo uważacie, że czas nie jest tu istotny, to się bardzo mylicie. Ten czas działa na niekorzyść przede wszystkim jednostek samorządu terytorialnego - wyjaśnia przedstawiciel resortu sprawiedliwości.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.