PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwa razy więcej kasy w rękach warszawiaków

  • PAP    30 września 2014 - 06:44
Dwa razy więcej kasy w rękach warszawiaków

Wielkość budżetu partycypacyjnego dla Warszawy na 2016 r. może być do dwóch razy większa - oceniła Anna Petroff-Siba odpowiadająca w ratuszu za jego realizację. W ramach obecnego mieszkańcy stolicy mogli współdecydować o wydaniu ponad 26 mln zł.
Petroff-Siba naczelnik Wydziału Konsultacji Społecznych i Partycypacji w Centrum Komunikacji Społecznej ratusza, poinformowała, że w tym roku zarządy dzielnic będą przeznaczały na budżet partycypacyjny od 1 do ok. 2 proc. swoich budżetów. "Zobaczymy jaka ta kwota będzie, jak zarządy dzielnic się wypowiedzą. Myślimy, że będzie to w najbliższym czasie, gdyż w połowie października musimy to wiedzieć" - powiedziała.

W ramach obecnego budżetu obywatelskiego, zarządy dzielnic przeznaczały od 0,5 do 1 proc. swoich budżetów.

Czytaj też: Warszawiacy zgłosili ponad 660 propozycji do budżetu obywatelskiego

Podczas konferencji nt. budżetu partycypacyjnego na 2016 r. Petroff-Siba tłumaczyła, że intencją ratusza jest to, aby projekty, które mają być finansowane z budżetu obywatelskiego, były dobrze skonsultowane. Poinformowała, że na początku roku w zostaną przeprowadzone rozmowy z mieszkańcami nt. priorytetów w dzielnicach. "Chcemy, aby projekty były zakorzenione w tym, czego potrzebuje dzielnica" - podkreśliła.

Same projekty tworzone np. przez mieszkańców czy organizacje społeczne mają być zgłaszane od połowy stycznia do połowy lutego 2015 r. Jednym z kluczowych warunków będzie to, iż inwestycje będą musiały być wykonane w ciągu jednego roku.

Następnie projekty trzeba będzie złożyć za pomocą internetowego formularza. Petroff-Siba uspokoiła, że w razie problemów z jego wypełnieniem będzie się można zgłosić do władz miejskich.

Projekty będą następnie oceniane przez urzędników. W tym procesie będą mogli wziąć udział także mieszkańcy m.in. za pomocą forum internetowego. Prowadzone będą również spotkania w dzielnicach.

Czytaj też: Dopiero trzeci budzet obywatelski jest dobry 

Mieszkańcy stolicy będą mogli wybierać interesujące ich inwestycje przez 10 dni. Głosowanie potrwa od 16 do 26 czerwca 2015 r. Do 10 lipca ma zostać ogłoszona ostateczna lista projektów, które mają być wykonane do końca 2016 r.

W ramach pierwszego budżetu partycypacyjnego Warszawy mieszkańcy mogli współdecydować o przeznaczeniu ponad 26,2 mln zł, co stanowi ok. 0,18 proc. zaplanowanych na ten rok wszystkich wydatków miasta. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zadeklarowała, że wybrane w głosowaniu projekty inwestycji staną się pozycjami budżetów dzielnic i zostaną zrealizowane w 2015 r. Warszawiacy zgłosili łącznie ok. 2200 pomysłów, z czego wcielonych w życie ma być 336.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2014-09-30 22:18:43

    Niech każdy Warszawę Wielkim łukiem mija; Niech, bez naszej kaski, Sama się rozwija.