PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwie niedziele w miesiącu bez handlu?

  • pt/pap    1 marca 2017 - 10:03
Dwie niedziele w miesiącu bez handlu?
Zakaz handlu w niedziele mógłby być stosowany naprzemiennie (fot.PTWP)

• Wprowadzenie zakazu handlu w dwie niedziele w miesiącu byłoby dobrym rozwiązaniem, uważa minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
• Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie nie było żadnych ograniczeń dla handlu w święta, podkreśliła minister.
"Skłaniałabym się do tego, by wprowadzić dwie niedziele wolne i dwie niedziele pracujące - ale takiego rozwiązania nie rekomendujemy. Być może ono się pojawi podczas prac. My byśmy bardzo chcieli z wnioskodawcami się porozumieć, ale trudność nie polega na tym, żeby określić ilość niedziel, tylko żeby doprecyzować kwestie, które dotyczą definicji - handlu internetowego, wysokości kar, zakresów wyłączeń" - powiedziała Rafalska w wywiadzie dla Radia Zet.

Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie nie było żadnych ograniczeń dla handlu w święta, podkreśliła minister.

Wczoraj minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki mówił, że całkowity zakaz handlu w niedziele nie wchodzi w grę, natomiast dobrym rozwiązaniem wydaje się wprowadzenie zakazu w dwie niedziele w miesiącu.

Na początku lutego Rafalska powiedziała, że zakaz handlu w niedziele mógłby być stosowany naprzemiennie, tzn. nie obejmowałby on wszystkich niedziel w miesiącu. Podkreśliła jednak, że rząd wypracuje ostateczne stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy w tej sprawie do końca lutego.

Zgodnie z projektem ustawy - złożonym na początku września ub.r. przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w skład którego wchodzi NSZZ Solidarność - handel mógłby się odbywać w dwie kolejne niedziele poprzedzające Święta Bożego Narodzenia, przy czym jeżeli Wigilia przypada w niedzielę, to handel i wykonywanie innych czynności sprzedażowych w tym dniu dozwolony byłby do godziny 14.00, w ostatnią niedzielę przypadającą przed Świętami Wielkanocnymi, w ostatnią niedzielę stycznia, w ostatnią niedzielę czerwca, w pierwszą niedzielę lipca i w ostatnią niedzielę sierpnia.

Na początku października ub.r. Sejm w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele skierował go do dalszych prac w komisjach sejmowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • nie zmienia sie nic, 2017-03-05 17:35:39

    Deal rzadu z Solidarnoscia i zagranicznym kapitałem, stracą polacy. Znów
  • miki, 2017-03-04 19:19:31

    Miała być obrona polskich firm, a co jest?