PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwie poprawki do ustawy o normach jakościowych węgla przyjęte

  • PAP    10 października 2014 - 19:54
Dwie poprawki do ustawy o normach jakościowych węgla przyjęte

Sejm przyjął dwie poprawki Senatu do ustawy wprowadzającej normy jakościowe dla węgla i jednocześnie umożliwiającej przeznaczenie 280 mln zł na likwidację i spłatę długów kopalni Kazimierz-Juliusz. Teraz ustawa trafi do prezydenta.
Jedna z przyjętych poprawek przewiduje, że nowe przepisy dotyczące kopalni Kazimierz-Juliusz mają wejść w życie dzień po ogłoszeniu ustawy. Reszta ustawy ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Druga ma charakter doprecyzowujący. Jednocześnie posłowie odrzucili jedną, doprecyzującą poprawkę Senatu.

Wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz powiedział, że liczy na to, że prezydent "spojrzy przychylnym okiem" na ustawę i w szybkim terminie ją podpisze. "Będziemy się zwracać z prośbą o szybki podpis" - zaznaczył. Powiedział, że liczy, iż ustawa trafi do prezydenta jeszcze w piątek.

"Ustawa po pracach w parlamencie trafi na biurko prezydenta i wtedy zgodnie z trybem legislacyjnym będzie on podejmował decyzje" - powiedziała z kolei szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek.

Ustawa została przyjęta przez parlament w ekspresowym tempie. Sejm uchwalił ją w środę, za głosowało 396 posłów, nikt nie był przeciw, jeden poseł się wstrzymał. Senat wprowadził swoje poprawki w czwartek.

Czytaj też:  Projekt ustawy o normach jakości węgla wraca do komisji

Ustawa wprowadza normy jakości dla paliw stałych - węgla i jego pochodnych. Dopuszczaniem węgla na rynek polski ma zająć się Służba Celna, kontrolą obrotu - Inspekcja Handlowa. Normy jakościowe w specjalnym rozporządzeniu ma wydać minister gospodarki. W zamyśle autorów ustawy - ma ona ograniczyć import do Polski węgla niskiej jakości.

Czytaj też:  W Polsce węgiel dominującym źródłem energii do 2050 r.

W trakcie pierwszego czytania wnioskodawcy dopisali w imieniu rządu punkt o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, który przewiduje m.in. możliwość przejęcia kopalni Kazimierz-Juliusz przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. W konsekwencji możliwe będzie pokrycie przez budżet państwa zobowiązań kopalni w wysokości ok. 120 mln zł oraz kosztów likwidacji, szacowanych na 160 mln zł - w sumie 280 mln zł.

Służby legislacyjne Sejmu na każdym etapie prac zwracały uwagę, że poprawka ta może być niezgodna z prawem. Wykracza bowiem poza nową regulację o jakości węgla, a nie wskazano merytorycznego z nią związku. Mimo to prace nad projektem wraz z tym zapisem kontynuowano i ostatecznie przyjęto.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.