PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwukadencyjność niezgodna z Konstytucją RP?

  • KDS    22 maja 2017 - 12:13
Dwukadencyjność niezgodna z Konstytucją RP?
Członkowie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów wyrazili stanowczy sprzeciw wobec kierunku zapowiedzianych przez rząd zmian. (fot. Fotolia)

Śląski Związek Gmin i Powiatów krytycznie o planach rządu dotyczących zmian prawa samorządowego w Polsce. "Samorządy będą osłabione" - alarmują w oficjalnym stanowisku.
• Zdaniem delegatów ŚZGiP ograniczenie liczby kadencji osób pełniących w samorządach funkcje wykonawcze z wyboru jest niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

• Efektem zmian proponowanych przez rząd będzie osłabienie funkcji samorządów i scentralizowanie Państwa.

• Delegaci podkreślają, że gminy i powiaty, w których władzę od kilku kadencji sprawuje jedna osoba, odnoszą większy sukces, np. przez efektywne zarządzanie usługami publicznymi.

Członkowie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów wyrazili stanowczy sprzeciw wobec kierunku zapowiedzianych przez rząd zmian. Ich największe obawy dotyczą kwestii ustrojowych, m.in. ograniczenia kadencyjności władz.

- Zmiany te zmierzają do ponownej centralizacji Państwa oraz daleko idącego redukowania możliwości rzeczywistego uczestnictwa samorządu terytorialnego w sprawowaniu władzy publicznej, zagwarantowanego w Konstytucji RP – możemy przeczytać w stanowisku, które zostało przyjęte podczas XLII sesji Zgromadzenia Ogólnego ŚZGiP w Jastrzębiu Zdroju.

W ich opinii działania te naruszają konstytucyjną zasadę pomocniczości i prowadzą do ograniczenia przysługujących wspólnotom lokalnym praw. W efekcie zmiany proponowane przez rząd doprowadzą do osłabienia samorządności lokalnej w Polsce.

Samorządowcy podkreślali też ogromną rolę kwalifikacji i doświadczenia zawodowego osób, które w samorządach pełnią funkcje wykonawcze z wyboru.

- Doświadczenie wskazuje, iż gminy i powiaty, które cechują się ciągłością władzy odnoszą z reguły wyraźnie większe sukcesy, m.in. poprzez zintegrowane podejście do rozwoju lokalnego i efektywne zarządzanie usługami publicznymi – zaznaczają.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Julek, 2017-05-22 16:51:28

    A skąd ta Karta Samorządności w zapowiedzi artykułu ?