PARTNER PORTALU
  • BGK

Dwukadencyjność, powiększenie Warszawy: Referenda w podwarszawskich gminach osłabiają pozycję PiS

  • aw/PAP    19 kwietnia 2017 - 06:45
Dwukadencyjność, powiększenie Warszawy: Referenda w podwarszawskich gminach osłabiają pozycję PiS
Kolejne podwarszawskie gminy szykują referenda związane z powiększam Warszawy (fot. Fotolia)

Czy w obawie przed utratą społecznego poparcia Prawo i Sprawiedliwość zrezygnuje z pomysłu ograniczenia liczby kadencji wójtów i burmistrzów?

Jak przypomina „Dziennik Gazeta Prawna” zakończyły się konsultacje projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Nowa wersją projektu ustawy o metropolii warszawskiej ma być całkowicie inna od tej zaproponowanej w styczniu. 

Czytaj też: PiS chce Warszawy na skalę Wiednia czy Berlina

Przygotowaniem założeń nowego projektu zajmie się Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego w Łodzi i zespoły problemowe. W ich skład mieli wejść m.in. samorządowcy. Mieli, bo zaproszenia do pracy w zespole jeszcze nikt pytany przez dziennik nie otrzymał.

Tymczasem kolejne podwarszawskie gminy szykują referenda związane z powiększam Warszawy.

Czytaj też: Gdzie i kiedy kolejne referenda ws. metropolii warszawskiej?

Przykład Legionowa pokazał jakich wyników tego plebiscytu można się spodziewać. A w nich chodzi o coś więcej niż o nowy ustrój w stolicy. – Chodzi przede wszystkim o styl rządzenia PiS i nieliczenie się z opinią innych ludzi i samorządów – mówi dla „DGP” Eugeniusz Woźniakowski, przewodniczący rady gminy Nieporęt.

Działacze partii rządzącej przyznają, że fala referendalna może pokazać siłę przeciwników PiS. Pojawiają się nawet głosy, że w takiej sytuacji PiS może zawiesić temat dwukadencyjności, aby "nie otwierać kolejnego frontu politycznej walki" - czytamy w dzienniku.

Tym samym DGP potwierdza nasze informacje sprzed świąt. Portalsamorzadowy.pl pytał, czy budzący tyle kontrowersji i emocji projekt wprowadzający dwukadencyjnosć został odłożony ad acta? Decyzje mają zapaść do końca maja.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • jan, 2017-04-19 08:22:03

    prywata w szlachciursko-magnackim stylu