PARTNER PORTALU
  • BGK

Działania alimentacyjne będą tańsze

  • Przegląd prasy/Gazeta Prawna    24 grudnia 2013 - 07:12
Działania alimentacyjne będą tańsze

W 2014 roku ma zniknąć podwójna egzekucja należności od rodziców uchylających się od płacenia na utrzymanie dzieci.
Uproszczenie procedur związanych z podejmowaniem działań wobec niesolidnych rodziców oraz zmniejszenie wydatków na ten cel ma przynieść planowana na I półrocze 2014 r. nowelizacja ustawy z 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1228 z późn. zm.) – zapowiada Gazeta Prawna.

Założeniami noweli zajmuje się Stały Komitet Rady Ministrów. Jedna z najważniejszych propozycji dotyczy rezygnacji z dochodzenia należności od dłużników alimentacyjnych na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Obecnie dłużnik alimentacyjny jest ścigany przez urząd skarbowy (na wniosek gminy) i przez komornika sądowego. A koszty, które ponoszą gminy w związku z egzekucją często przewyższają kwoty odzyskiwane od dłużników. Jej likwidacja pozwoli więc na ich obniżenie.

Samorządy nie będą też musiały powtarzać czynności podejmowanych wobec dłużników służących odzyskaniu kwot, które zostały wypłacone ich dzieciom z funduszu. Chodzi tu m.in. o odebranie oświadczenia majątkowego, skierowanie wniosku o aktywizację zawodową, czy wystąpienie do starosty o zatrzymanie prawa jazdy.

Jak pisze Gazeta Prawna nowe rozwiązania zakładają, że gdy gmina po podjęciu wstępnych czynności, np. przeprowadzeniu z rodzicem wywiadu, ustali, że jego sytuacja nie uległa zmianie lub w sytuacji, gdy po raz kolejny odmówi on jego przeprowadzenia, to możliwe będzie odstąpienie od kolejnych działań przewidzianych w procedurze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.