PARTNER PORTALU
  • BGK

Działania RIO pogrążają województwo mazowieckie

  • bad    14 maja 2014 - 16:16
Działania RIO pogrążają województwo mazowieckie

Zarząd województwa mazowieckiego przekazał wczoraj radnym województwa otrzymaną od Regionalnej Izby Obrachunkowej, negatywną opinię o sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2013 r. Opinia nie zaskakuje, bo tak, jak się spodziewano – niezapłacone w 2013 r. janosikowe zwiększyło dług Mazowsza.
Niestety, w 2013 r. mimo pomocy ze strony parlamentu, to właśnie RIO nie wydało w krótkim czasie raportu, który pozwoliłby sięgnąć po pożyczkę z budżetu państwa. W efekcie, przy spadających wpływach podatkowych i niezapłaconym janosikowym, Mazowsze przekroczyło próg 60 proc. zadłużenia.

- Do samorządu województwa dotarła opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej na temat wykonania budżetu za 2013 r. - takiej się spodziewaliśmy. Trudno bowiem spodziewać się innej w sytuacji, kiedy dochody województwa spadły o 20 proc. Nie dostaliśmy również pożyczki, która mogłaby tę sytuację złagodzić - nie z własnej winy, ale z powodu wadliwych przepisów, nieuwzględniających tego, że raport jest niezbędny do ubiegania się o pożyczkę. Cały czas spodziewaliśmy się takiego obrotu rzeczy - skomentował opinię skarbnik Marek Miesztalski.

Skarbnik dodaje, że zarząd głośno mówił o tym, że zły system doprowadzi do sytuacji, w której województwo będzie miało problemy z płaceniem janosikowego i będą problemy typu formalnego jak dokumenty.

- Na to - mimo wszelkich naszych wysiłków - nie wiele mogliśmy poradzić. Miejmy nadzieję, że w tym roku, pożyczki, o które samorząd wystąpił będą nam udzielone i nie będzie tego typu problemów jak w 2013 r. - zwraca uwagę Marek Miesztalski.

Regionalna Izba Obrachunkowa odniosła się do sprawozdania z wykonania budżetu województwa mazowieckiego za 2013 r. Sprawozdanie przedstawione przez zarząd wskazywało wyraźnie, że w 2013 r. z powodu janosikowego nieproporcjonalnie dużego do dochodów z CIT, Mazowsze nie mogło dokonać wpłaty wszystkich rat należnych budżetowi państwa. Nie mogło również sięgnąć po komercyjne kredyty.

Czytaj też: Janosikowe po Trybunale - czytaj wszystkie komentarze w jednym miejscu

Ratunkiem byłaby pożyczka z budżetu państwa, na którą zgodę wyraziło większość posłów. Jednak Mazowsze nie mogło się o nią w 2013 r. ubiegać, bo do złożenia wniosku brakowało niezbędnego dokumentu, jaki może wystawić tylko RIO - raportu o stanie gospodarki finansowej Mazowsza. Regionalna Izba Obrachunkowa raport ten sporządziła i dostarczyła dopiero w marcu 2014 r.

W przygotowanej teraz opinii RIO potwierdziło, że zobowiązania wymagalne wobec budżetu państwa wyniosły 169 586 183 zł, z czego 169 544 970 zł to niezapłacone w ubiegłym roku janosikowe. Gdyby Mazowsze otrzymało w 2013 r. pożyczkę z budżetu państwa, nie przekroczyłoby progu obowiązującego wtedy limitu, bo przy pożyczkach z budżetu państwa tego typu limity nie obowiązują.

Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie odniosła się do finansowania z budżetu województwa realizacji zadań zleconych z zakresu administracji rządowej. Samorząd województwa, podobnie jak i inne samorządy w kraju, wielokrotnie apelował o przekazywanie na ten cel przez administrację rządową środków, które pozwoliłyby na prawidłową realizację tych zadań bez konieczności angażowania środków własnych budżetu województwa.

Ubiegły rok to przede wszystkim niskie wpływy z CIT - na poziomie 80 proc., oraz niskie dochody majątkowe - głównie z płatności z Unii Europejskiej. W kontekście niskich dochodów rosnące zobowiązania sprawiły, że Mazowsze przekroczyło limit 60 proc. wykonanych dochodów budżetu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.