PARTNER PORTALU
  • BGK

Działka na własność dzięki Kodeksowi Napoleona

  • PAP    28 czerwca 2013 - 08:17
Działka na własność dzięki Kodeksowi Napoleona

Skarb Państwa może stać się właścicielem nieruchomości na podstawie XIX-wiecznych przepisów Kodeksu Napoleona – orzekł w czwartek Sąd Najwyższy w uchwale.
Sprawa dotyczyła działki w Łodzi, która nie miała ani właściciela, ani księgi wieczystej. We wniosku o ustanowienie księgi i wpis własności prezydent Łodzi - występujący w imieniu skarbu państwa - powołał się na nieobowiązujący już dziś Kodeks Napoleona z 1804 roku.

Kodeks Napoleona obowiązywał w Polsce na terenach dawnego Królestwa Kongresowego aż do 1946 r. Jeden z jego przepisów (art. 713) przewidywał domniemanie własności państwowej dla wszystkich gruntów o nieuregulowanej sytuacji prawnej.

Tak też było w sprawie dotyczącej działki w Łodzi - nigdy wcześniej nie była dla niej założona księga wieczysta, a w dostępnych rejestrach i ewidencjach nie było żadnych informacji o dawnych właścicielach.

Łódzki sąd rejonowy oddalił wniosek prezydenta miasta, natomiast sąd okręgowy skierował pytanie w tej sprawie do Sądu Najwyższego. Pytał, czy przepisy Kodeksu Napoleona mogą być w takim wypadku samodzielną podstawą do dokonania wpisu w księdze wieczystej prawa własności nieruchomości na rzecz skarbu państwa.

W czwartek Sąd Najwyższy odpowiedział na to pytanie w uchwale (sygn. III CZP 29/13). Uznał, że przepis Kodeksu Napoleona może być samodzielną podstawą do dokonania wpisu w księdze wieczystej prawa własności na rzecz skarbu państwa.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.