PARTNER PORTALU
 • BGK

Działkowcy szykują się do batalii o altany

 • AW    17 lipca 2014 - 10:13
Działkowcy szykują się do batalii o altany

Polski Związek Działkowców zapowiada akcję zbierania podpisów pod projektem nowelizacji ustawy – Prawo budowlane, żeby ochronić ogrodowe altany przed rozbiórką.
Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna" w środowisku działkowców zawrzało po wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie działkowca, który postawił sobie dwukondygnacyjny domek murowany. Nadzór budowlany nakazał rozbiórkę, twierdząc, że jest to nielegalny budynek rekreacyjno-wypoczynkowy.

Czytaj też: Większość altan na działkach to samowole budowlane?

Przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców przekonują, że zagrożenie rozbiórki i innych altan jest realne. Obawiają się, że wyrok może stanowić wytrych dla samorządów, które dążą do likwidacji działek - pisze dziennik.

Dlatego też działkowcy czekają na rejestrację komitetu STOP Rozbiórce Altanek, który będzie zbierał podpisy pod projektem nowelizacji przepisów budowlanych.

Tymczasem eksperci przekonują, że zmiany nie sa potrzebne i zagrożenia masowymi rozbiórkami altan nie ma.

- Wyrok NSA nie dotyczył wszystkich altanek, a jednej konkretnej. Jeśli scenariusz rysowany przez działkowców miałby się ziścić, to wówczas wobec każdej altanki trzeba byłoby przeprowadzić postępowanie administracyjne, w ramach którego przysługują środki odwoławcze - wyjaśnia dla DGP prof. Marek Chmaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (6)

 • pilak, 2014-07-20 07:27:12

  Do HP, Poczytaj ustawę prawo buduwlane a nie będziesz wypisywał bzdur o dopuszczalnej wielkości altan. Zapewne reszta tego co napisałeś jest takiej samej wiarygodności. Tak to jest jak się mało wie a mądrzy się że hoho.
 • Pani Aga ma rację., 2014-07-19 10:36:21

  Do Aga:
 • Aga, 2014-07-18 18:43:46

  Do den go: I słusznie, wreszcie powinniśmy szanować prawo. I bez litości dla łamiących go