PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzieci i zwierzęta najbardziej skorzystają z budżetu obywatelskiego

  • pt/pap    27 września 2016 - 18:36
Dzieci i zwierzęta najbardziej skorzystają z budżetu obywatelskiego
91 projektów, w tym trzy ogólnomiejskie i 88 dzielnicowych zrealizowanych zostanie w przyszłym roku z gdańskiego - organizowanego już po raz czwarty, budżetu obywatelskiego (fot.gdansk.pl)

• Dzieci i zwierzęta to główni beneficjenci budżetu obywatelskiego 2017 w Gdańsku.
• W mieście ruszy pogotowie dla zwierząt i rozbudowane zostanie schronisko.
• Z kolei przed szkołami pojawią się tablice, które – symbolem smutnej buzi - pokażą kierowcy, że powinien zwolnić.
91 projektów, w tym trzy ogólnomiejskie i 88 dzielnicowych zrealizowanych zostanie w przyszłym roku z gdańskiego - organizowanego już po raz czwarty, budżetu obywatelskiego. Wybrano je spośród 254 zgłoszonych i przyjętych do rywalizacji o fundusze zadań.

Podsumowanie głosowania i ogłoszenie listy zwycięskich projektów miało miejsce na konferencji prasowej we wtorek po południu. Jak poinformował prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, swoje głosy na budżet oddało 36 971 osób, czyli ok. 10 proc. uprawnionych (przy prawie 34 tysiącach a więc nieco ponad 9 procentach w roku ubiegłym).

Wielkość budżetu obywatelskiego w Gdańsku wynosiła 12,5 miliona złotych, w tym 10 mln przeznaczono na projekty dzielnicowe a 2,5 mln na projekty ogólnomiejskie.

Gdańszczanie bezpieczni w drodze do szkoły

Największą pulę środków - niemal 2 mln zł zdobył (dzięki 6,4 tysiącom głosów poparcia) projekt ogólnomiejski zatytułowany "Gdańszczanie bezpieczni w drodze do szkoły".

W ramach tego zadania przed każdą podstawówką, gimnazjum i zespołem takich szkół staną po dwa elektroniczne znaki. Tablice będą wyświetlały prędkość przejeżdżających pojazdów: gdy te będą jechać za szybko, na wyświetlaczu pojawi się duży emotikon pokazujący smutną minę, a w wypadku przepisowej jazdy - uśmiech. Zdaniem gdańszczan, którzy zgłosili ten projekt, w Skandynawii takie rozwiązanie jest bardzo popularne i sprawdza się.

Drugą co do wielkości dotację - ponad pół mln zł zdobył projekt, w ramach którego ma zostać rozbudowane gdańskie schronisko dla bezdomnych zwierząt. Powstanie centrum adopcyjne z ogródkiem i wybiegami (wolontariusze będą mogli oswajać tu psy i koty, a potencjalne rodziny adopcyjne - lepiej poznać zwierzęta).

Rozbudowana zostanie też schroniskowa kociarnia, tak, by koty zyskały lepsze warunki ze skrytkami, wybiegami czy trawnikiem. Powstanie też myjnia dla zwierząt oraz punkt rehabilitacyjny dla zwierząt po wypadkach.

Pogotowie dla zwierzą

Za kolejne 250 tys. zł z budżetu obywatelskiego w Gdańsku ma działać w przyszłym roku pogotowie dla zwierząt - głównie dla kotów po wypadkach.

Wśród pozostałych projektów, które wygrały batalię o środki z budżetu obywatelskiego znalazły się liczne modernizacje ulic czy chodników, budowy dodatkowych miejsc postojowych, boisk, placów zabaw dla dzieci i ćwiczeń dla młodzieży.

Bardzo wiele projektów dotyczyło rowerzystów: powstaną ścieżki pieszo-rowerowe, rowerowe miasteczko czy stacja naprawy rowerów przy kanale Raduni. W jednej z dzielnic postawiono na kino pod chmurką, a w innej z kolei na kurs samoobrony dla kobiet.

Jak poinformował kierownik Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie Maciej Kukla, pula środków w kolejnym - głosowanym w przyszłym roku, budżecie obywatelskim urośnie do 14 mln zł. Do tego czasu - za pomocą specjalnej ankiety ewaluacyjnej, zebrane zostaną uwagi i propozycje ewentualnych ulepszeń organizacji budżetu.

Już we wtorek gdańszczanie obecni na ogłoszeniu wyników, zgłosili kilka propozycji, w tym np. możliwość realizacji projektów w cyklu wieloletnim (dziś zadania muszą być zrealizowane w ciągu roku, co wyklucza nieco większe i skomplikowane projekty).

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.