PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzięki działaniom rządu finanse publiczne zyskają 17,8 mld zł

  • PAP    16 kwietnia 2014 - 17:25
Dzięki działaniom rządu finanse publiczne zyskają 17,8 mld zł

- Zaplanowane przez rząd działania przyniosą w 2014 r. finansom publicznym 17 mld 881 mln zł, a w 2015 r. - 19 mld 848 mln zł - podało w środę, 16 kwietnia Ministerstwo Finansów w informacji na temat działań podjętych przez Polskę w celu ograniczenia deficytu.
Informację tę MF wysłało - zgodnie z wytycznymi Rady Ecofin - we wtorek do Brukseli. W grudniu ub. r. Rada nakazała Polsce ograniczyć deficyt sektora finansów publicznych w 2014 r. do 3,9 proc. PKB, a w 2015 r. do 2,8 proc. PKB (z wyłączeniem wpływu transferu aktywów z otwartych funduszy emerytalnych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).

Zgodnie z dokumentem przygotowanym przez MF i wysłanym do Brukseli w 2014 r. dodatkowe dochody podatkowe przyniosą w 2014 r. 3 mld 662 mln zł, działania w zakresie świadczeń społecznych - 4 mld 730 mln zł, racjonalizacja wydatków na administrację będzie miała pozytywny efekt w wysokości 6 mld 665 mln zł, a dzięki wzrostowi wydajności systemu podatkowego uda się uzyskać 1 mld 960 mln zł. Dochody niepodatkowe mają przynieść 865 mln zł.

W 2015 r. zaplanowane przez resort finansów działania przyniosą finansom publicznym 19 mld 848 mln zł. Na kwotę tę złożą się dochody podatkowe w wysokości 2 mld 344 mln zł, działania w zakresie świadczeń społecznych (6 mld 559 mln zł), racjonalizacja wydatków na administrację (7 mld 169 mln zł), wzrost wydajności systemu podatkowego (2 mld 800 mln zł) oraz inne dochody podatkowe (976 mln zł).

Czytaj też:  Trzeba uporządkować finanse publiczne

Ministerstwo finansów poinformowało Komisję Europejską i Ecofin, że na 2014 r. zostały zaplanowane i wdrożone m.in.: podwyżka stawek akcyzy na papierosy i alkohol, utrzymanie podwyższonych stawek VAT na niezmienionym poziomie, likwidacja możliwości uzyskania zwrotu części podatku VAT od niektórych wydatków poniesionych na cele mieszkaniowe, zmiany dotyczące możliwości odliczania VAT od osobowych samochodów służbowych.

Ponadto opodatkowano spółki komandytowo-akcyjne, zaplanowano wpłaty w latach 2014-15 do budżetu państwa przez Lasy Państwowe po 800 mln zł rocznie, zrezygnowano z wprowadzenia mechanizmu umożliwiającego podatnikom CIT przekazywanie 1 proc. podatku na rzecz jednostek naukowych.

Resort wyjaśnił, że jednocześnie trwają prace nad oskładkowaniem umów cywilnoprawnych, w szczególności zbiegów umów zlecenia oraz wprowadzeniem składki emerytalnej i rentowej od wynagrodzeń członków rad nadzorczych. Planowana jest też likwidacja niższej 50 proc. stawki podatku leśnego dla lasów ochronnych.

Prowadzone też są prace zmierzające do ograniczenia preferencji w opodatkowaniu nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, które nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych. Można się także spodziewać zniesienia zwolnienia z podatku od spadków i darowizn oraz podatku od czynności cywilnoprawnych nabycia własności nieruchomości stanowiących gospodarstwo rolne lub jego część.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.