PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzięki nowelizacji PZP samorządy uruchomią wstrzymane przetargi

  • MIW    12 lipca 2016 - 11:54
Dzięki nowelizacji PZP samorządy uruchomią wstrzymane przetargi
Marek Kowalski, przewodniczący zespołu ds. zamówień publicznych przy Radzie Dialogu Społecznego i ekspert Lewiatana. (fot. : mat. Lewiatana)

• Przetargi były do tej pory wstrzymane ze względu na brak transpozycji dwóch unijnych dyrektyw do polskiego porządku prawnego.
• Podpisanie nowelizacji Prawa Zamówień Publicznych uruchomi wstrzymane przetargi – uważa organizacja Lewiatan.
• Marek Kowalski, przewodniczący zespołu ds. zamówień publicznych przy Radzie Dialogu Społecznego i ekspert Lewiatana obawia się, że zmiany w zakresie usług in-house mogą zdestabilizować istotną część rynku i negatywnie przełożyć się na zatrudnienie.
Podpisana przez prezydenta RP nowelizacja Prawa Zamówień Publicznych uruchomi wstrzymane przetargi – uważa Lewiatan, organizacja biznesowa zrzeszająca ponad 3900 firm zatrudniających w sumie ponad 900 tys. osób.

Jak czytamy w przekazanym do mediów oświadczeniu, nowelizacja PZP pozwoli wreszcie samorządom na uruchomienie projektów współfinansowanych przez środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej, gdyż wszystkie przetargi w kraju były do tej pory wstrzymane ze względu na brak transpozycji dwóch unijnych dyrektyw do polskiego porządku prawnego.

- Nowe przepisy o obligatoryjnych klauzulach społecznych oznaczają zmianę kosztów wykonywania zamówień związaną przede wszystkim z obligatoryjnym zatrudnianiem na podstawie umów o pracę. W związku z tym zamawiający i wykonawcy jak najszybciej powinni rozpocząć negocjacje, by jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji zwaloryzować dotychczasowe kontrakty. Administracja samorządowa i publiczna musi się właściwie przygotować do nowych regulacji. Obowiązek stosowania umów o pracę, kiedy charakter pracy tego wymaga – to olbrzymi krok w kierunku naprawy rynku pracy w Polsce. To szansa na wyeliminowanie umów cywilnoprawnych, które do tej pory niejednokrotnie były nadużywane - uważa Marek Kowalski, przewodniczący zespołu ds. zamówień publicznych przy Radzie Dialogu Społecznego, ekspert Lewiatana.

Kowalski znacznie gorzej ocenia jednak zmiany w zakresie usług in-house, co – jak twierdzi - może zdestabilizować istotną część rynku i negatywnie przełożyć się na zatrudnienie. Powołuje się na wyniki kontroli NIK, obejmującej lata 2009 – 2014. Wykazała ona, że wykonanie zadań publicznych jednostek samorządu terytorialnego za pośrednictwem tworzonych spółek obarczone było wieloma nieprawidłowościami i było mało efektywne.

Nieprawidłowości, zarówno przy tworzeniu spółek, jak i w gospodarowaniu przez nie majątkiem, a także w wykonaniu przez spółki poszczególnych zadań, wpłynęły na obniżenie skuteczności realizacji zadań samorządu. Ponadto, w toku kontroli stwierdzono przypadki braku podstawy prawnej do prowadzenia przez niektóre spółki działalności w poszczególnych obszarach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.