PARTNER PORTALU
  • BGK

Dzięki obligacjom i prywatyzacji PKP spłaca długi

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    3 stycznia 2012 - 06:52
Dzięki obligacjom i prywatyzacji PKP spłaca długi

Długi PKP na początku roku wynosiły ok. 5 mld zł. Obecnie, mimo spłaty 1,8 mld zł wynoszą ok. 4,3 mld zł, bo zmienił się kurs walut.
W tym roku na spłatę długów PKP musiały znaleźć 1,8 mld zł. Pieniądze udało się pozyskać m.in. z emisji obligacji na 180 mln euro – podaje „Rzeczpospolita”.

Kolejne przychody PKP w tym roku pochodziły z prywatyzacji – za 150 mln zł zostało sprzedane 60 proc. udziałów w firmie ZWUS Bombardier Transportation, za 225 mln zł Budimex kupił spółkę PNI, działającą na rynku modernizacji i budowy infrastruktury kolejowej.

Przyszły rok ma przynieść zakończenie sprzedaży Telekomunikacji Kolejowej i Polskich Kolei Linowych. Władze PKP nie zdradzają jaką kwotę spodziewają się uzyskać z przyszłorocznych prywatyzacji.

Niewykluczone, ze również w przyszłym roku na giełdę trafią akcje PKP Energetyki. I kwartał ma przynieść zakończenie analizy co do zasadności wznowienia procesu prywatyzacyjnego.

Kolejne 500 mln zł w roku 2011 i 350 mln zł w 2012 na spłatę zobowiązań pochodzi z Funduszu Kolejowego jako zapłata za odsprzedane Skarbowi Państwa akcje PKP Polskich Linii Kolejowych – pisze „Rzeczpospolita”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.