PARTNER PORTALU
 • BGK

Dziekoński: administracja publiczna musi być proobywatelska

 • PAP    22 października 2014 - 19:38
Dziekoński: administracja publiczna musi być proobywatelska

Prezydencki minister Olgierd Dziekoński uważa, że raport "Samorządowe unie personalne" może być zaczynem do dyskusji publicznej o tym, co zrobić, by administracja wspierała obywateli w rozwiązywaniu ich problemów. Budowa proobywatelskiej administracji to wyzwanie - podkreślił.
"Samorządowe unie personalne" to raport przygotowany przez Fundację Batorego, opierający się na badaniu ról społeczno-zawodowych, jakie pełnią radni w sektorze publicznym (przede wszystkim administracji publicznej), sektorze gospodarczym oraz pozarządowym.

Wynika z niego m.in., że najliczniejszą grupą w organach stanowiących samorządu są osoby o afiliacjach publicznych, w tym przede wszystkim urzędnicy administracji samorządowej, pracownicy jednostek jej podległych oraz pracownicy publicznych jednostek oświaty.

Autorzy raportu podkreślają, że nadreprezentacja radnych pracujących w samorządowych instytucjach publicznych oznacza większe ryzyko występowania konfliktów interesów - między dobrem lokalnej społeczności a dążeniami reprezentantów tych konkretnych podmiotów (tj. szkół, zarządów dróg miejskich, itd.). W raporcie obok edukacji obywatelskiej i wprowadzenia kodeksu etycznego samorządowca, postulowane są m.in. zmiany w prawie w tym zakresie - wprowadzenie zapisu o zakazie łączenia mandatu radnego z pracą w administracji publicznej.

"To bardzo ciekawy raport. Natomiast pytanie jest, czy coś z tego raportu powinno przybrać formę norm prawnych, czy raczej kwestie tego raportu powinny stać się zaczynem do dyskusji publicznej. Myślę, że to drugie jest ważniejsze" - powiedział Dziekoński.

Prezydencki minister wskazywał, że wyzwaniem dla Polski jest działanie na rzecz tego, by administracja publiczna stała się administracją proobywatelską, by wspierała obywateli w rozwiązywaniu ich problemów. Zdaniem Dziekońskiego nie chodzi o to, by zwiększać "formalne mechanizmy kontrolne", tylko o budowanie współpracy między administracją a obywatelami.

"Wydaje się, że to, co robi Fundacja Batorego, będzie z pewnością na rzecz takiej kultury współpracy działało" - ocenił.

"Kiedy samorząd +zaczynał się+ 24, a za chwilę 25 lat temu - w 1990 roku - to liczba regulacji prawnych była znacznie mniejsza, a nikt nie twierdzi, że samorząd w tym pierwszym okresie był mało kreatywny, aktywny. Wydaje się, że to jest bardzo istotna kwestia, byśmy umieli tworzyć sytuację, w której ludzie pracujący w administracji chcą być kreatywni, aktywni i gotowi do współpracy. I żeby ta administracja miała też taką zdolność oczyszczania się z tych ludzi, którzy takimi być nie chcą" - podkreślił minister.

Czytaj też: Samorządy to największy sukces 25-lecia

Na pytanie, czy jest to kwestia mentalności, czy edukacji, szkoleń, odparł, że w jednej strony - mentalności, a z drugiej - szeroko rozumianej kontroli publicznej, mediów.

"Ale również kontroli polegającej po prostu na rozmowie, debacie" - dodał. Według Dziekońskiego, być może warto organizować w gminach konkursy na najlepszego urzędnika, bo - jak mówił - powinniśmy skupiać się na budowie dobrych wzorców zachowań. Zwracał też uwagę, że relacje międzyludzkie "nie stają się lepsze lub gorsze poprzez to, że prawo je do czegoś zobowiązuje".

Pytany, czy Kancelaria Prezydenta mogłaby zaangażować się w tworzenie nowych przepisów prawa, postulowanych w raporcie, Dziekoński przypomniał, że kancelaria jest obecnie skupiona na dyskusji nad prezydenckim projektem ustawy samorządowej, który jest w Sejmie.×
KOMENTARZE (5)

 • Dyskutant, 2014-10-24 11:01:49

  Czym się różnią samorządy regionalne od komitetów wojewódzkich PZPR,a no tym,że dziś urzędników jest dwa razy więcej jak za Gierka.
 • Cichy, 2014-10-24 10:33:42

  Do Reforma: Wstyd, że masz odwagę się wypowiadać a o WIEDZĘ o sprawie się nie zatroszczyłeś. Tak więc dla przyzwoitości podaj swoje personalia i to będzie podstawa do rozpoczęcia dyskusji.
 • podpisałem, 2014-10-23 22:28:12

  Do Reforma: Popieram, ale to są samo-rządy, nie - samorządy.